Barcelona – Genel Bilgi

Ziyaret Tarihi: 3 – 7 Kasım 2015

Barselona son zamanlarda Türklerin en fazla ilgi gösterdiği şehirlerin başında geliyor. Öyle ki bu seyahatte gittiğiniz her yerde mutlaka Türkçe konuşan birileriyle karşılaşıyor olacaksınız. Bu sebeple genelde yurtdışında girdiğimiz nasıl olsa kimse anlamıyor diye ulu orta Türkçe bağırma triplerine girmeyin 🙂

Biz çok fazla Türk turistle karşılaşmış olmamıza rağmen, hiç kimse ile muhatap olmama yolunu seçtik. Emin olun gezilecek çok fazla yerin olduğu Barselona’da gezginlerin en büyük derdi olan zaman problemi yaşamamak için bir kaç gün beraber takılınacak kimselerin ayak bağı olmaktan öte herhangi bir anlamı yok. Boş verin, nasıl olsa bir kaç gün sonra hepsine birden kavuşacaksınız 🙂

Her kentin tarihinde kentin kimliğini, mimarisini, insanlarının kişiliklerini belirleyen bazı önemli şeyler vardır. Bu yazı aslında kent kimliğini oluşturan bütün bu olguları kısaca anlatmak üzere yazıldı. Merak etmeyin can sıkıcı tüm noktaları attım ve size sadece Barselona’ya gitmeden önce her gezginin mutlaka bilmesi gereken bazı önemli konuları toparladım.

Türklerin futbol takımına aşık olduğu Arda’lı Messi’li Barselona, aslında İspanya’nın ikinci büyük kenti ve Katalonya özerk bölgesinin başkenti. Yaklaşık 2 milyon Katalanın yaşadığı şehir İspanya’nın kuzeydoğusunda Akdeniz kıyısında yer alıyor.

Barselona, Gaudi isimli mimarın şehre kattığı eşsiz yapılar ve 1992 yılında yapılan olimpiyatlar sırasındaki yatırımlarla, bugün önemli bir turist merkezi haline gelmiş durumda. Şehir 1900’lü yıllardan kalma ızgara görünümlü planlaması ile İstanbul’daki keşmekeş içinde boğulan bizler için adeta bir cennet. Herhalde bu düzeni gören her Türk turistin ağzı açık kalıyordur.

barselona
Izgara Görünümlü Şehir, Barselona

Kentin kuruluşunun milattan önce 3. yüzyıla kadar dayandığı söyleniyor. Kentin tarihinde 700’lü yıllarda Müslümanların fethi bulunuyor. Yaklaşık 100 sene Müslüman egemenliğinde kalan bölge sonrasında veba salgını, Napolyon tarafından işgal edilme, özerklik ilan etmek istediklerinde İspanyol diktatörü Franco tarafından yapılan zulümler, İtalya tarafından bombalanma gibi acı olaylar yaşamış. Muhtemelen tüm bunlar Katalan kimliğinin oluşmasında ve bugün talep edilen İspanya’dan ayrılma taleplerinin de temelini oluşturuyor. Şehri gezerken ona farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak detaylar bunlar.

İtalya bombardıman
Barselona’nın İtalya tarafından Bombalanması, Mart 1938

Barselona’da yumuşak bir Akdeniz iklimi var. Bizim şehri ziyaret ettiğimiz Kasım ayı başında bile şehirde hava oldukça iyiydi. Hani ince bir mont ile gezilecek türden bir hava. Ama ara sıra yağan yağmura karşı yanınızda şemsiye bulundurabilirsiniz.

Barselona sehir gorunum
Barselona’da oldukça ılıman bir akdeniz iklimi hakim

Barselona şehri tarihi boyunca, en az Messi kadar meşhur pek çok kişiye ev sahipliği yapmıştır. Aslında bunlardan en çok bilinen ve kentin her yerine eserleriyle imzasını atan kişi Gaudi’dir. Picasso,  Miro ve Dali’de yine Barselona suyu içmiş önemli kişilerdir. Hatta şehrin pek çok yerinde bu üçlüye ait aşağıdaki resmi görmeniz mümkündür. Bu üçlüye ait kentte değişik müzeler mevcut.

picasso dali miro
Barselona’nın 3 Silahşörleri, Picasso, Miro ve Dali

Barselona demişken dünyanın en çok bilinen futbol takımından bahsetmemek olmaz. Barselona futbol takımı, kentte başlı başına bir endüstri oluşturmuş durumda. Kentte adımınızı attığınız her yerde futbol takımına ait bir şeyler bulabilirsiniz. Üstelik futbol sezonundaysanız, her yerde satılan biletlerden alarak maçlara gidebilirsiniz. Çok güvenli mi bilmiyorum ama La Rambla caddesi üzerindeki büfe tarzı hediyelik eşyalar satan dükkanlarda bu biletleri bulabilirsiniz. Diğer zamanlarda ise dünyanın en etkileyici stadyumlarından birisi sayılan Camp Nou’yu gezebilirsiniz.  Artık Arda Turan’ında Barselona’lı olduğunu düşünürsek Barselona maçına gitmek için bir fazla sebebimiz bulunuyor.

Nou Camp
Messi’nin Çimleri ağlattığı stadyum; Nou Camp

Şimdi genel bilgimizi güncellediğimize göre Barcelona’ya nasıl gidebiliriz konusuna geçelim artık.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir