Barcelona – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Eğer Barcelona’ya gitmeyi düşünüyorsanız tarihlere karar vermeden önce uçak biletlerine bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü zaman zaman çok ucuz biletler yakalayabileceğiniz gibi özellikle dönüşlerde bazen çok pahalı biletlere de denk gelebilirsiniz. Pegasus ve Türk Hava yolları Barcelona’ya uçuyor.
Bu yazının yazıldığı 2016 yılında mart ayı için 164 TL civarında Pegasus ile gidiş biletleri bulabilirsiniz. Dönüş bileti ise 195 TL civarında. Sadece bir sırt çantası bana yeter diyorsanız süper eko paket ile fiyatlar daha da düşebiliyor. Üstüne birde kampanya dönemi yakaladıysanız sizden şanslısı yok demektir.

Pegasus Gidis

Dönüşte ise 200 TL civarında biletler mevcut.

Pegasus Donus

Uçak biletleri uygun fiyatlarla bulunabiliyor. Bu durumda İspanya’ya gidiş  için asıl önemli olan Shengen vizenizin bulunması olacak. Bu paragraf ilk defa yurtdışına çıkacaklar için. Nitekim gezginler burada anlatılan süreçlere oldukça hakim 🙂

Vize için İstanbul’da 2 ofisi bulunan  VFS Ofisleri vize hizmet veriyor. Evrakları toparlayıp teslim ettikten sonra gidiş dönüş tarihlerinize göre  5 ile 10 iş günü arasında sonuçlar çıkıyor. Gerekli Evraklar için BURAYA tıklayabilirsiniz.
İspanya’ya vize ücreti kisi başı 208,20 TL + 69,40 hizmet harcı + 75 TL civarında seyahat sigortası toplamda 350 TL civarında bir masraf çıkıyor. Buna eğer istediğiniz vizenin türü çok girişli ise +15 Euro ve havaalanı harcını da eklediğinizde Türkiye’den çıkabilmek için yaklaşık 400 TL parayı gözden çıkarıyorsunuz.  Bu tutarları ödedikten sonra AB ile vizelerin kalkmasını dört gözle bekliyor insan 🙂
İspanya vizesi alma konusunda ilk vize başvurum olduğu için çok fazla yorum okudum. Anladığım kadarıyla pek çok ülkenin vize başvurusunda olduğu gibi İspanya Vizesi içinde belli bir kriter bulunmuyor. Vize veren kurum kimi zaman sebepsiz yere vermediği gibi kimi zaman ise verdiği vize süresiyle şaşırtıyor. Bende ilk vize başvurum olmasına rağmen  3 ay çok girişli vize aldım ki Avrupa da Suriyeli mülteciler sebebi ile kısıtlama yaşanırken böyle bir vize verilmesi bazı arkadaşlarımı şaşırttı.
Vize öncesi sizden gidiş dönüş uçak bileti ve kalacak yerler için yaptığınız rezervasyonları istiyorlar. Hazırlanıp hepsinin güzel güzel çıktısının alınması gerekiyor.

Tabi bu bilgiler yazıldığı dönemin bilgileri kapsıyor. Güncel bilgiler için sizi şuraya alalım
Kalacak yerlere geçecek olursak Barselona da gönül rahatlığıyla kalınabilecek çok fazla yer bulunuyor. Biz Paral-lel denilen bölgede kaldık. Açıkçası uzun bir tatil olacağı için ekonomik bir tercih yapmak durumunda kaldık. Benim size tavsiyem uzun bir zaman önceden Booking.com veya Airbnb ile ev ayarlamanız olacaktır.

Önerilere gelecek olursak ekonomi arayanlar aşağıdaki öneriyi değerlendirebilirler. 24 kişilik yatakhanede 1 kişilik yatak. Evet 5 gecelik fiyat sadece 177 TL !!! üstelik çok merkezi bir noktada ve en önemlisi metroya yakın

En ucuz otel
Zaten vizeye çok harcadım, ucuz bir yer olsun diyenler için.

Biraz daha fazla para öderim ama kalacağım yer önemli diyenler için de aşağıdaki türde pek çok otel bulunuyor.

ortalama otel

Vee en önemlisi kalacak yer diyenlere 7.781 TL’lik 5 gecelik fiyatıyla dudak uçuklatan bir otel. Bu kadar parayı gözden çıkarmak size ücretsiz iptal opsiyonu sunuyor ki alıp kendinizi tatmin ettikten sonra iade edebilirsiniz 🙂

pahalı otel

Airbnb bir ev paylaşım sitesi. Kentte oturan bazı kişiler evlerinin bazen tamamını bazen ise bir bölümünü size kiralıyorlar. Böylece Sagra da Familia’nın dibinde süper evlerde sudan ucuz bir tatil yapabilirsiniz.

airbnb

Biz ilk seyahatimizde ucuz otelleri tercih ederken sonrasında hem ev konforunu aradığımız hemde yemek konusunda biraz hassas davrandığımız için Airbnb bizim için daha iyi bir alternatif haline gelmiş durumda, ama tabi ki tercih size kalmış.

Şehir İçi Ulaşım

Gelelim havaalanına indikten sonra şehire nasıl gidileceğine ve şehir içi ulaşım ile ilgili kısa bilgilere. Barselona’ya uçak indikten sonra hava alanından çıkarak dışarıda bekleyen HAVAS benzeri otobüsler, taksi veya metro ile şehre gidebilirsiniz. Biz 10 binişlik kart alacağımız için direk metroya yürüdük. Buradan kartımızı alarak bir süre beklemeden sonra metroya bindik. Yaklaşık yarım saat süren bir yolculuktan sonra Sants istasyonuna varacaksınız. Buradan dilediğiniz metro hattına aktarma yapabilirsiniz. Metroya binmeden önce istasyonda bulunan bir turist haritası almayı unutmayın. Yada bu linkte bulunan haritaları basarak öncesinde yanınıza alın. Böylece bütün şehri kolay bir şekilde gezebileceksiniz. Barselona aslında bir metro şehri. Gitmek istediğiniz neredeyse her yere taksi ile gider gibi gidebileceksiniz. Tabi şehri gezecekseniz günlük Barselona kartlardan yanınıza almayı unutmamanız da gerekiyor. Buradan kartların günlük ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Bu bilgileri verdikten sonra bir sonraki yazımıza yani Barselona’da  Gezilecek Yerler‘e artık geçebiliriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir