Madrid – Genel Bilgi

Viva de la Madrid… İspanyolların en çok beğendiği, Katalan Barcelona’sina karşı rakip olarak gösterdikleri şehir. Aynı zamanda İspanya Krallığı’nın da başkenti.
Bizim Madrid’e gezi hikayemiz aslında Barcelona ile başlıyor. Çok uzun zaman boyunca görmek istediğimiz Barcelona’ya bilet bulup seyahati ayarlayınca, yanına birde Madrid eklendi. Sonra bu iki şehrin ortasında ne var diye bakarken Valencia’yı bu tura ekleyerek, küçük bir İspanya turu yapmış olduk. Madrid bu turda en son uğrayacağımız şehirdi ve Barcelona ve Valencia gibi iki güzel şehir sonrasında Madrid’e gelince ilk başta hayal kırıklığına uğradik. Çünkü gezecek ne çok fazla dikkat çeken tarihi yer vardi, ne de şehir bize güzellik açısından çok fazla bir şey vadetti. Belki zamanımızın biraz kısıtlı olmasının da şehri tanımamızda, güzelliklerini keşfedememizde payı vardır. Eğer İspanya’da Barselona, Valencia Madrid turu yapacaksanız buna Madrid ile başlamanız yönünde tavsiye verebilirim.
Buraya gelmeden önce arkadaşlarımızın “zaten Madrid’de bir şey yok, tarihi – turistik yerler için Toledo’ya gitmeniz gerek sözleri de doğrulanmış oldu.

Esasen Madrid tarihi çok eski dönemlerde başlamış olsa da şehir Romalılar döneminde önem kazanmaya başlamış. İsminin ise Endülüs öncesindeki  “Matrice”den geldiği düşünülüyor.

Madrid’in modern halinin temelleri 9. yüzyılda atılmış. 11. yüzyılda Hrıstiyanların şehri ele geçirmesi ile büyük değişiklikler yaşanmış. 16. yüzyılda ise yönetim Barselona’dan Madrid’e taşınmış. Madrid’in başkent olduğu zamanlarda şehirde 30.000 kişi yaşıyormuş Bugün ise nüfus olarak merkeze 3,5 milyon, şehir sınırları içinde ise 6,5 Milyon kişi yaşıyor. Merkezin buraya taşınmasının sebebi ise sanırım ülkenin tam göbeğinde yer alması olabilir.

1800 ve 1900’lü yıllarda bu şehirde pek çok savaş  meydana gelmiş. Monarşi ve diktatörlük arasında gidip gelen yönetimler sonucunda bugün bir Kral ülkeyi yönetiyor ve şehrin kraliyet sarayı olan Royal Palace’da oturuyor. Fakat ülke demokrasi ile yönetiliyor.

İklim olarak Madrid’de hiç bir mevsimde çok soğuk hava koşulları görünmüyor. En soğuk dönemlerde bile zaman zaman kar yağışı oluyor. Ağustos ayının ise Madrid yerlilerinin tatilde olması sebebi ile sessiz sakin bir dönem olduğu söyleniyor.

Evet Madrid çok güzel bir şehir. gezmek için biraz zaman ve sabır isteyen bir şehir. Fakat Sol meydanında akşam oturup bir şeyler içmek, Royal Palace’da güzel bir selfie çektirmek istiyorsanız aslında tamda size göre bir şehir. Gidin, gezin görün, kararı kendiniz verin 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir