Zamanda Yolculuk – Safranbolu

Safranbolu Gezisi

Safranbolu gezisi düşün müyormusunuz? Nasıl olur ?  Yoksa siz hala kalbini ve ruhunu Safranbolu’laştıramadıklarımızdan mısınız ? O zaman bu Safranbolu gezi yazısını okuduğunuzda bu şehre bakış açınız tamamen değişecek. Neden mi ? Hadi başlayalım !

safranbolu-gezi-manzara

Bu yazıda hangi başlıkları bulacaksınız önce onları madde madde sıralayalım.

  • Öncelikle Safranbolu hakkında kısacık bir bilgi
  • Safranbolu’ya nasıl gidilir ve nerede kalınır konularında çok işinize yarayacak notlar
  • Gezilecek yerler tam liste
  • Safranbolu’da ne yenir ?
  • Safranbolu’yu bırakıp dönebilmeniz için sizi ikna edebilecek bazı bilgiler 🙂  Hadi o zaman başlayalım.

Safranbolu Gezisi – Genel Bilgi

Safranbolu gezisi,  artık belli bir yaşa geldiyseniz ve hala Safranbolu’yu görmediyseniz hiç vakit kaybetmeden yola koyulma vakti. Çünkü Safranbolu gezisi için bir mevsim, zaman veya mekan beklemenize gerek yok. Bu küçücük ilçe sizi daha kapıdan girerken saracak, hemen bir ev alıp, butik otel işletme hayalleri peşinden koşturacak ve işin kötüsü bu hayaller siz yaşadığınız şehre ve rutin hayatınıza döndükten sonra da uzun bir süre peşinizi bırakmayacak.

safranbolu-gezi-tur

Safranbolu Batı Karadeniz’de Karabük iline bağlı neredeyse tüm evleri tarihi ve ahşap olan bir Osmanlı kenti. Tarihi ise MÖ 3000 yıllarına kadar götürülebiliyor. Hatta Homeros’un meşhur İlyada adlı eserinde Paphlagonya olarak bahsettiği yerleşim yerinin bugünkü Safranbolu olduğu söyleniyor. Anadolu’daki bütün büyük uygarlıklar bu topraklarda hüküm sürmüş ve kentin büyüyüp gelişmesinde önemli katkıları olmuş. Şehrin altın yıllarını ise 17. yy’da Osmanlılar Dönemi’nde tarihi ipek yolunun üzerinde olması ve ticarette gelişmesi sayesinde yaşamış.

Tarihi kültür mirasımızı hiç koruyamadığımızdan hep bahsederiz ama bu kent Dünya’nın en iyi korunan 20 kentinden birisi olarak gösteriliyor ve taa 1994 yılında UNESCO Miras Listesi’ne girmeyi başarmış. Kentte 1000’den fazla yapı koruma altına alınmış.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir ?

Safranbolu gezisine başlamadan önce belirtelim. Safranbolu ne sandığınız kadar yakın, ne de sizi korkutacak kadar uzak. İstanbul’dan uzaklığı 410 km ve 5 saat. E hadi yolda bir iki çay molası ile birlikte 6 saat gibi hesaplayabilirsiniz. Bu nedenle sabah 6-7 gibi yola çıkıp Saat 12:00 varış gibi kendinizi ayarlayabilirseniz bir tam günde Safranbolu gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Eskiden seyahat yazılarında nasıl ulaşabileceğinizi detaylı anlatıyorduk ama artık tüm cep telefonlarında ve görece yeni arabalarda navigasyon sistemi olduğu için bu alanı atlıyoruz. Özellikle cep telefonlarının navigasyon sistemini kullanarak yoldaki trafik vs bilgilere de anlık ulaşabiliyor ve beklenmeyen gecikmelerin önüne geçebiliyorsunuz. Hatta yolda giderken ihtiyaçlarınız için mola yerlerini de Google Maps ve Yandex Navi kullanarak belirleyebilirsiniz. Detaylı Google Maps kullanım rehberi için şuraya tıklayabilirsiniz.

Safranbolu’da Nerede Kalınır ?

Safranbolu butik otel sevenler için gerçek bir cennet. gerçekten de oldukça nitelikli pek çok güzel otel bulunuyor. Bizim gibi butik otel sevenlerin buraları tercih etmelerinin bir kaç nedeni var. Mesela güzel ve ahşap veya taş bir bina da kalmak. Sadece bir kaç aile ile bütün ortak alanları paylaşmak, içinde bulunduğunuz kentin ruhunu çok daha iyi hissetmek ve sabahları köy kahvaltısı. Evet bu saydıklarımın hepsi çok önemli ama herhalde en önemlisi sabahları yapılacak bir köy kahvaltısına kim hayır diyebilir değil mi ?

safranbolu-gezi-otel-kahvaltı

Ayrıca yurtiçi seyahatlerimizde genellikle Booking.com veya Hotels.com’dan o bölgedeki puanı en yüksek otelleri sıralayıp güzel bir konaklama geçirmeyi tercih ediyoruz, tabi maliyetleri izin verdiği ölçüde. Böylece hem küçük girişimcileri de desteklemiş oluyoruz.

Biz Safranbolu seyahatimizde tercihimizi Safranbolu Seyir Konak Otel’den yana kullanmıştık. Aşağıdaki resme tıklayarak booking sayfasına ulaşabilirsiniz.

safranbolu-gezi-seyir-konak-otel

Safranbolu’da bunun gibi pek çok güzel seçenek bulunuyor. Ama Seyir Konak Otel konforu, manzarası ve kahvaltısı ile bizim için iyi bir tercih olmuştu. Nitekim 272 değerlendirmeden 9,4 puan almak gerçekten büyük başarı.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu gibi tarihin içinden fırlayıp gelmiş gibi görünen bir kentte görülmesi gereken yerleri yazmak haliyle biraz zor. O nedenle kenti Eski Çarşı civarında bulunan kısımlarla diğer bölgeler olarak ayırmak daha doğru olsa gerek. Bunun yanısıra yazının hemen başında belirtelim, Safranbolu’da görülmesi gereken yerleri hızlıca gezmek ve yorulmak istemiyorsanız uygun fiyatlarla bir golf arabası kiralayabilir ve oldukça konforlu bir şekilde tüm kenti turlayabilirsiniz. Bu turlardan büyük tur’u seçmenizde fayda var çünkü tarihi kent meydanının biraz dışında kalan Tabakhane ve belki milyonlarca yıl önce burasının sular altında olduğunu gösteren jeolojik alanları da gezme fırsatı oluyor.

Eski Şehir Alanı

safranbolu-gezi-eski-carsi

Eski Çarşı: Safranbolu merkezde görülmesi gereken yerlerin en önemlileri Eski Çarşı civarında yer alan dükkanların hepsi sayılabilir. Bu dükkanlarda hala ustalar eski usul üretim yapıyorlar ve çok ilginç ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle Deri ve Maden işçilikleri mükemmel.

Köprülü Mehmet Paşa Camii: Köprülü Mehmet Paşa Safranbolu’dan çıkıp Osmanlı Devletine yönetici olmuş şahsiyetlerden birisi. Tabi kendisi biraz memleketçi davranıp bu güzel kentte pek çok imar faaliyetinin yapılmasına da öncü olmuş. Bu Camii’nin içindeki Güneş saati’de oldukça önemli ve görülmesi gerekli alanlardan birisi.

Kaymakamlar Evi: Tarihi Safranbolu evlerinin en önemlilerinden birisi sayılan bu ev ne şanslıyız ki ziyarete açık ve oldukça cüzi bir ücret karşılığında bu evi gezebiliyoruz. İçerde yer alan tüm detaylar sizi oldukça geriye götürecek ve kendinizi zamanda bir yolculuk yapıyormuş hissine kaptıracaksınız. Fakat burada da içeride yer alan cansız mankenleri beğenmediğimi söylemeliyim. Bu mankenler bana zaman zaman biraz korkutucu bile geliyor 🙂

Hıdırlık Tepesi: Hıdırlık tepesi buraya gelen ziyaretçilerin genellikle kahvaltı yaptığı veya akşam gün batımında gelerek çay içtikleri bölge. Meşhur Safranbolu resimlerinin pek çoğu buradan çekilmiş zaten. Biz burada kahvaltı yapmadık çünkü bizim otel bu tepenin biraz altında yer alıyordu. Ama eğer Kentin diğer tarafında kalıyorsanız mutlaka görmeniz ve resim çektirmeniz gereken bir bölge.

Cinci Han:

Cinci Hoca Safranbolu’nun tarihinde belki de Köprülü Mehmet Paşa gibi önemli figürlerden birisi. Hayatı hakkında pek çok detaylı bilgiye sahibiz ve çok fazla önemli olay olduğu için buraya yazmayacağım ama dileyenler kendisi hakkında detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirler.

Cinci Hoca zamanında Valide Kösem Sultan’ın oğlu Sultan İbrahim’e okuyup üfürme ve kuvvet macunları hazırlaması ile oldukça hızlı bir şekilde yükselip Anadolu Kazaskeri görevine kadar yükselmişti. Fakat elde ettiği servet ve tavırları çok göze batmaya başlayınca malına el konulmuş ve kendisi de öldürülmüştü. Bugün Safranbolu’nun merkezinde yer alan kocaman han kendi adıyla anılıyor ve dilerseniz bir kısmı otel olarak kullanılan bu binada konaklayabiliyorsunuz. Onun dışında içinde yer alan Cafelerde çay kahve içebilir, merdivenleri biraz tırmanarak güzel bir manzara eşliğinde resim çekilebilirsiniz.

Yemeniciler Arastası: Safranbolu gezisi sırasında göreceğiniz Yemeniciler Arastası zamanının sanayi bölgesi olarak adlandırabileceğimiz alanlar. 48 tane küçük ahşap binadan oluşan yapı bugünde ülkemizin üretimine katkı veriyor. Oldukça renkli dükkanlar ve sokakları mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Ayrıca ek bir bilgi olarak buradaki esnaf Ahilik geleneğine oldukça bağlıdır. Mesela üretilen kusurlu pabuçlar, üreticinin damına atılarak üretici protesto ediliyor. Pabucun dama atılması deyiminin buradan geldiği söyleniyor.

Eski Şehir Dışı

Eski Hükümet Binası ve Tarihi Kent Müzesi: Kentin Hıdırlık Tepesinin aksi istikametinde yer alan diğer tepesine konuşlandırılmış bu bina zamanında hükümet binası olarak kullanılmış fakat bugün Safranbolu tarihi hakkında pek çok tarihi eseri görebileceğiniz Kent müzesi olarak yaşatılıyor. İçeride pek çok eser bulabilirsiniz. O korkutucu balmumu cansız mankenler burada da bolca yer alıyor. Fakat kent hakkında daha fazla şey öğrenmek için gidilmesi gereken yerlerden birisi. Ayrıca Tarihi Saat kulesi de bu binanın yanında yer alıyor.

Kristal Teras: Safranbolu gezisi sırasında kentin biraz dışında yer alan Kristal Teras mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Burası Tokatlı Kanyonu’nu kuşbakışı gören bir tepeye inşa edilmiş ve tabanı kırılmaz camlarla döşenmiş. Aslında havada yürüdüğünüz hissi rataılmaya çalışılmış ama zamanla camlar çok fazla çizildiği için artık o his kalmamış. Fakat Terasın kenarlarından göreceğiniz manzara uzun zaman aklınızdan çıkmayacak.

Safranbolu Yörük Köyü: Küçük Safranbolu olarak adlandırabileceğimiz Yörük Köyünde’de pek çok tarihi ev ve konak bulunuyor. Burada ki evler ve çevre sizi Safranbolu’dan da eskiye götürebilir. Özellikle Sipahioğlu Konağı’nda bir gözleme veya kahveye kimse hayır diyemez sanırım. Ayrıca köyde bulunan pek çok satıcıdan doğal ve yerel ürünler alabilirsiniz.

Safranbolu Değirmen: Otel sahibi bize bu yeri önerdiğinde biraz gönülsüzce gelmiştik ama en çok eğlendiğimiz yerlerden birisi oldu diyebilirim. İçerde şırıl şırıl akan bir su, ve bir vadinin bir kenarına yapılmış tarihi bir değirmen. Akan suyun içinde yaşayan alabalıklarla size bir ziyafet sunan lokantalar. Safranbolu Değirmen buralara yolunuz düştüğünde uğranılması gereken yerlerden birisi.

Safranbolu’da ayrıca Mencilis Mağarası’da görülmesi gereken yerlerden birisi fakat seyahat planımız çok sıkıştığı için onu atlamak durumunda kaldık. Siz seyahat planınızı yaparken bu milyonlarca yıllık mağarayı da listenize eklemeyi unutmayın.

Safranbolu’da Ne Yenir ?

Safranbolu gezi yemek konusunda fazla sıkıntı yaşamayacağınız yerlerden birisi. Güzelim Anadolu yemeklerinin her türlüsünü burada yiyebilirsiniz. Fakat oldukça turistik bir alan olduğundan seçimlerinizi yaparken yerel esnaf veya otel sahibinden bilgi almayı unutmayın.

Bizim Önerilerimiz

Zencefil: Bizim Otel yöneticimizin tavsiye ettiği bu lokanta oldukça güzel pek çok yemek hazırlıyordu ama bizim size tavsiyemiz asma yaprağı sarmasının tadına bakmanız olacaktır. Aynı zamanda bize tavsiye edilen saç kavurma’da fena değil ama çok daha iyilerini tatmıştık. Eğer yerli birisinden tavsiye alıyorsanız meşhur Bağlar Gazoz’unu içmeyi unutmayın diyecektir ki, bizce de atlanılmaması gereken önemli detaylardan birisi.

ÇevrikKöprü Restorant: İstanbul’dan Safranbolu’ya giderken yol üzerindeki devasa lokantalardan birisi. Özellikle manzarası müthiş. Yemekler güzel olmasına rağmen fiyatları biraz yüksek bulduğumuzu belirtelim. Tabi gitmeden önce fiyatları kontrol etmenizde fayda var.

Safranbolu-gezi-cevrikkopru

CinciHan Cafe: Bu kadar yol gelmişken Cinci Han’da bir kahve içmeden olmaz.

Meşhur Safranbolu Lokumcusu: Zaten Safranbolu’ya gittiğinizi duyan herkesinde özellikle belirteceği üzere Safran’lı lokum almayı unutmayın.

Hıdırlık Tepesi: Bir kahvaltı veya akşam üzeri gün batımını izlemek için buraya gelmeyi ve bir çay içmeyi atlamayın.

Evet, bizim Safranbolu gezi notlarımız kısaca bu şekilde, sizlerde bu yazının altına merak ettiklerinizi yazarak sorabilir ya da atladığımız birşey varsa iletebilirsiniz.

Hepinize şimdiden güzel seyahatler 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir