Valencia – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Valencia’ya nasıl gidilir ?

Valencia’ya İstanbul’dan sadece Türk Hava Yolları uçuyor fakat bilet fiyatları oldukça pahalı. Bu durumda sizlerde bu güzel şehri görmek için bizim gibi Barcelona ya da Madrid seyahatinizin ortasına Valencia gezinizi ekleyebilirsiniz.

Barselona’ya kişi başı 150 – 200 TL gibi bir fiyatla biletleri aldıktan sonra yaklaşık 20 €’ya trenle Valencia’ya geçebilirsiniz.

Yada ETS gibi tur firmalarından bu 3 şehri içeren seyahat planı satın alarak bu şehirler arasındaki geçiş işlerini onlara bırakarak siz sadece tatilinizin keyfini sürebilirsiniz.

Valencia Havaalanı Şehir içi Ulaşım Rehberi

Şehirdeki havaalanı, şehir merkezinin yaklaşık 8 km. dışında bulunuyor. Bu havaalanı ülkenin en büyük 3. havaalanı bulunmaktadır. Biz kullanadık ama havaalanından şehir merkezine nasıl ulaşabileceğinize gelecek olursak;

  1. Hava alanı içindeki otobüs duraklarından, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
  2. Terminal çıkışındaki otobüs duraklarından her yirmi dakikada bir hareket eden otobüsler ile, şehir merkezine 40-45 dakikada sizi ulaştıracaktır. Ücret 1.25 eurodur.
  3. Havaalanı içinde, ayrıca iki metro hattı var. Bunlar ile de, yaklaşık 45-50 dakika bir yolculuktan sonra şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ücret 2 eurodur.
  4. Son olarak, şehir merkezine ulaşmak için taksi tercih ederseniz: çıkış terminalinin hemen yanındaki bölümde bulunan taksileri düşünebilirsiniz. Bunlar, burada sıraya dizilmiş halde duruyorlar. Özellikle şunu bilmenizi isterim ki, taksiler Avrupa’nın birçok yerine oranla uygun fiyatlıdır. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak, havaalanı ile şehir merkezi arasındaki taksi yolculuğunuz, muhtemelen 30 dakika civarında sürecektir. Taksi ücretleri, 20 euro civarındadır.
  5. Yada bizler gibi Tren kullanarak Valencia’ya geldiyseniz hiç endişe etmenize gerek yok, Estació del Nord’da inerek eğer kalacak yeriniz çok uzakta bir yerde değilse, tabanvay ile dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım rehberine bakacak olursak garanticiler hava alanında yer alan Turist Bilgi Ofisinden “VLC-Turist Kartı” satın alabilir. Bu kart ile, hava alanından başlayarak, toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binebilirsiniz. Kartlar: 24.48 ve 72 saatliktir. Aileler  içinde “Valencia aile kartı” bulunmaktadır. Bunların dışında  5 farklı tür kart daha bulunmaktadır.
Bu kartlar ile otobüs, metro, tramvay ve bir kısım müzelere ücretsiz girebilirsiniz. fakat sadece seyahat etek için kullanacaksanız bu kartları almanıza gerek bulunmamaktadır. Fakat bazı mağazalar, restoranlar, eğlence merkezleri ve turistik tesislerde indirimli ücretlerden faydalanmak istiyorum diyorsanız kartlardan edinebilirsiniz. Kart ücretlerine gelecek olursak 24 saatlik kart: 13.5 euro, 48 saatlik kart: 18 euro, 72 saatlik kart: 22.50 eurodur.
Gelelim otobüs seferlerine: şehirde her köşe başına ulaşan şehir içi otobüs seferleri bulunmaktadır. Otobüs seferleri, saat 04.00’de başlıyor ve biraz erken 22.30 da bitiyor. Bazı yerlerde gece otobüs seferleri bulunuyor. Yani hafta içi geç saatlere kalırsanız uzun süre bekelemek ya da yürüyerek eve ulaşmak durumunda kalabilirsiniz. Tatil günleri ise (Cuma-Cumartesi ve Pazar) otobüs seferleri gece saat: 03.30’da kadar devam ediyor.

metrovalencia_tickets
Toplu taşıma araçlarına binebilmek için kullanmanız gereken kartlar

Kalınacak yer konusunda şehrin tarihi kısımları şehrin neredeyse tamamının ortasında yer alıyor. Bu sebeple merkezi bir yerde kalmasanız bile endişelenmenize gerek yok. Ama aşağıda yer alan yeşil kısmın en üstteki kısmı ile Mercat Central yazan yer arasında bir yerde kalmak gezmek istediğiniz yerkere daha kolay erişmenizi sağlayacaktır. Hatta biraz daha ekonomik bir tercih yapmanızı sağlayacaksa bizim gibi yeşil kısmın biraz üstüne de çıkabilirsiniz. Estació del Nord’dan bizim eve (en üstteki yeşil kısmın biraz dışı yürüyerek 20 dk civarında sürüyordu. Estació del Nord’u Russafa yazan yerin sol tarafındaki tren raylarının olduğu yer olarak düşünebilirsiniz.

harita

Bizim kaldığımız yeri şimdi ki ev sahipleri sanırım artık AirBnb üzerinden kiralamıyorlar. Bu ev kaldığımızilk AirBnb evi idi. O kadar çekingen davranmıştıkki, Ev sahipleri Ali ve Juan Buzdoolabını istediğinizgibi kullanabilirsiniz dediği halde biz mutfağa bile girmemiştik 🙂

Her ne kadar bu ev artık kiralanmıyor olsa bile linki şuracığa bırakalım. Aşağıya da resimleri

valencia-airbnb-2valencia-airbnb-1valencia-airbnb-3

Şimdi artık bu güzel şehirlerdeki gezilecek yerlere bir göz atalım

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir