Valencia – Ne Yenir ?

Valencia’ya giderken aklımızda hep burada daha fazla Müslüman yaşadığı ve yiyecek konusunda sıkıntı çekmeyeceğimiz gibi bir düşünce vardı. Fakat maalesef evdeki hesap çarşıya uymadı. Valencia’da hem helal yiyecek hemde normal ağız tadımıza uygun yiyecek bulmak konusunda oldukça zorlandık diyebilirim.

İlk gün Barcelona’dan gelirken ki uzun tren yolculuğu ve hemen şehri keşfetmek için hızlı bir şekilde gezme işine dalmamız bizi oldukça yordu. Bizde ilk gördüğümüz dönerciye dalıverdik. Ama ne Döner !!!  Hani Avrupa’da gördüğümüz ne eti ete benzeyen ne de döneri dönere benzeyen dönerlerden. Bize hemen Patso yapmasını istedik. Sağolsun bizi kırmadı. Adamla biraz sohbet ettikten sonra adamın Suriyeli olduğunu öğrenmiş olduk. Suriye’den bu savaş başlamadan oldukça uzun zaman önce kaçmış ve  burada işe koyulmuş. Bir zaman’da Türkiye’de yaşamış.

Plaça de la Reina meydanının hemen altında yer alan ve adeta bir huninin dar kısmını andıran  Sant Vicent Màrtir caddesi üzerinde ki küçük sokaklardan birisinde yer alıyordu. Burası için tavsiyem açlıktan ölmek üzereyseniz buraya girebilirsiniz. Aynı tavsiyem Avrupa’daki tüm dönerciler içinde aynen geçerli. Nitekim Barselona’da yediğimiz dönerin de bundan bir farkı yoktu.

Cafe & Te

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki Barselona ve Valencia’da aynı cafenin şubelerine oturmuşuz. O zaman farketmemenin sebebi ise konseptlerin birbirinden tamamen bağımsız olması. Fakat Plaça De la Reina’da yeralan ve Santa Caterina kilisesinin hemen önünde yer alan bu şirin cafe, size kilisenin kulesi ile beraber güzel bir manzaraya davet ediyor. Zaten buradaki zamanınızın uzun bir kısmı bu meydanda geçecek, bu sebeple tüm kafelerde oturarak bu tarihi ve güzel meydanın tadını çıkarmaya bakın. .

Helederia Veneta

Burası yine Reina meydanında yer alan ve güzel dondurmalar yapan bir dükkan. Virgen meydanından Reina meydanına yürürken karşınıza, kapısında dondurma yiyen insanlarla beraber çıkacaktır. Akşam yemeğinizi yiyebildiyseniz, tatlıyı bu mekanda yiyebiirsiniz. Fiyatlar normal seviyelerde.

vaneta

Bertal Heladeria Horcateria

Burası da yine Reina meydanınında dondurmacının az aşağısında kalan bir dükkan. Servisleri çok enteresan. Ayrıca Sandwichleri çok cazip görünüyor. Dükkanın içinde de değişik bir ambiyans mevcut. Uğramadan geçilmemeli.

Valencia İspanyolların meşhur yemeği Paella’nın ana vatanı. Bu yemek inanılmaz bir şekilde çok popüler. Hatta Paella’lı buzdolabı magnetleri vs bile bulunuyor. Paella yedik mi evet yedik. Bayıldık mı, kesinlikle hayır. Bizim Acem Pilavı hatta arabalarda satılan tavuklu pilav bile buna 5 basar. Ben Gurme değilim tabi fakat, ağzımın tadını da biraz bilirim. Tadına tabi ki bakın ama Türkiye’den gidip ben Paella’ya bayılırım diyenlerin de ağzına bir tane vurun.

paella

Paella Valencia’da biraz daha büyük tavalarda pişiriliyor.Bir kaç kişi oturup yiyorsunuz. İçi sebzeli, tavuklu veya denizm mahsüllü pilav diyebiliriz.

Bİrde  Valencia’ya özgün bizim halka tatlısının şerbetsiz hali olan bir tatlıları mevcut. Bunu da çikolataya batırıp yiyorlar. Bununda tadına bakılabilir.

chocolateria-valor

Benim Valencia’dan yemeklerle ilgili yazacaklarım bu kadar. Bunun dışında meşhur yerlere ve gurme lezzetler için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

https://www.hepfly.com/sehir-rehberi/valencia-ne-yenir

Afiyet olsun  🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir