Amsterdam – Ne Yenir ?

Amsterdam diğer büyük Avrupa şehirleri kadar zengin bir mutfağa sahip değil. Hollandalıların kendine özgü bir yemekleri bulunmuyor. Ekmek arası bazı yemekler, patates ve sandwichler burada yiyebileceğiniz yemekler arasında yer alıyor. Şimdi bizim yediğimiz yerlere geçelim.

Yurtdışına çıktığımızda en çok yediğimiz yemeklerden birisi Pizza. Hem doyurucu hemde yurtdışında bunu çok iyi yapıyorlar. Biraz gezip dolaştıktan sonra hemen Foursquare’den en iyi pizzacıları sıraladım. Otelimizin hemen yakınındaki Da Portare Via adlı pizzacı hem uygun fiyatlı hemde oldukça lezzetli görünüyordu. Hemen Otelden çıkıp 2 dakikada vardık. İçeri giren son müşteride biz olduk. Bizden sonra kapılar kapandı. Hemen Pizzalarımızı söyledik ve beklemeye başladık. Şunu söyleyebilirimki buradan yediğiniz piizalardan kesinlikle memnun kalacaksınız. Tam italyan usulü, incecik ve lezetleri süper. Fiyatların da son derece uygun olduğunu söyleyebilirim. Burasının kanallar bölgesinde 2, kanallar bölgesinin dışında da 4 şubesi daha  bulunuyor.

Bizim gittiğimiz restoranın konumunu burada bulabilirsiniz.

Bir sonraki günün sabahı hemen gece gördüğümüz simit sarayına kahvaltı etmeye gittik.

Simit sarayının konumu  Dam meydanında hemen meydanda bulunuyor. Burada güzel  Türk simitler, peynirleri ve çayla güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Burada çalışanlar yabancı, aralarında gördüğüm kadarıyla Türk yoktu. Gelen müşteriler arasında şse Türkler olduğu kadarıyla yabancılarda vardı. Simit Sarayı firmasını ülkemizin kültürünü bu şekilde yurtdışında tanıttığı için tebrik etmek lazım. Orada kahvaltımızı ederken Arda’lı reklam aklımıza geldi. Gerçekten reklamı orada yaşadık diyebiliriz.

İstanbul Restourant aslında akşam yemeği erede yeriz diye bir yer ararken girip güzel bir yemek yediğimiz bir yer oldu. Yine Amsterdamın en merkezi bir yerde bulunuyor. İçeride çok güzel mercimek çorbası, kebaplar yiyebilirsiniz. Biz küçük bir atıştırmalık olması açısından bir çorba ve Patates kızartması yedik. fazla birşey de ödemedik aslında. Amsterdam’da Türk restorantları diğer pek çok yerden farklı olarak sadece dönerden oluşmuyor. İşini güzel bir şekilde yapan pek çok restoran bulunuyor.

İşte bu güzel restoranlardan birisi ve Amsterdam’da en meşhur olan yerlerden biriside Ali Ocakbaşı. Eşimin doğum günü sebebi ile gittiğimiz burada güzel şiş kebap çeşitleri, salatalar bulabilirsiniz. Burası Amsterdam içinde lüks bir yer sayılabilir. Fakat yemeklerinin ve servisinin oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz. Burada da yine pek çok Türk’ün yanısıra yabancılarda yemek yiyorlardı.

Pancakes Amsterdam Centraal’in hemen karşısında sabah kahvaltıları çin tercih edebileceğiniz yerlerden birisi. Burada çok güzel Pancake’ler yapılıyor. 2 farklı pancake var. Birisi biraz daha kalın olarak yapılıyor. Bunlar bizim poğaçalar gibi. Birisi ise bizim bldiğimiz gibi biraz daha ince olarak yapılıyor. Aslında yemek için bunu tavsiye edebilirim.

Cafe Latei

Cafe Cobra

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir