Barcelona – Genel Bilgi

Barcelona Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Barcelona Genel Bilgi

Barcelona genel bilgi yazısı içerisinde sadece Barcelona’yı gezerken değil, günün her anında ihtiyacınız olan bilgileri içerir. Çünkü Barcelona son zamanlarda Türklerin en fazla ilgi gösterdiği şehirlerin başında geliyor. Yani gitmeseniz bile genel kültür olsun diye öğrenmenizde fayda var. Ama Barcelona’ya gidiyorsanız şimdiden söyleyelim bu seyahatte gittiğiniz her yerde mutlaka Türkçe konuşan birileriyle karşılaşıyor olacaksınız. Bu sebeple genelde yurtdışında gittiğimizde nasıl olsa kimse anlamıyor diye ulu orta Türkçe bağırma triplerine girmeyin 🙂

Biz çok fazla Türk turistle karşılaşmış olmamıza rağmen, hiç kimse ile muhatap olmama yolunu seçtik. Barcelona’da hakkında vereceğimiz bir diğer genel bilgi daha var. Gezilecek çok fazla yerin olduğu Barcelona’da gezginlerin en büyük derdi zaman problemi. Bu sorunu yaşamamak için bir kaç gün beraber takılınacak kimselerin ayak bağı olmaktan öte herhangi bir anlamı yok. Boş verin, nasıl olsa bir kaç gün sonra hepsine birden kavuşacaksınız 🙂

Kısa Notlar

Her kentin tarihinde kentin kimliğini, mimarisini, insanlarının kişiliklerini belirleyen bazı önemli şeyler vardır. Bu yazı aslında kent kimliğini oluşturan bütün bu olguları kısaca anlatmak üzere yazıldı. Merak etmeyin can sıkıcı tüm noktaları attım ve size sadece Barcelona’ya gitmeden önce her gezginin mutlaka bilmesi gereken bazı önemli konuları toparladım.

Türklerin futbol takımına aşık olduğu Arda’lı Messi’li Barcelona, aslında İspanya’nın ikinci büyük kenti ve Katalonya özerk bölgesinin başkenti. Yaklaşık 2 milyon Katalan’ın yaşadığı şehir İspanya’nın kuzeydoğusunda Akdeniz kıyısında yer alıyor.

Barcelona, Gaudi isimli mimarın şehre kattığı eşsiz yapılar ve 1992 yılında yapılan olimpiyatlar sırasındaki yatırımlarla, bugün önemli bir turist merkezi haline gelmiş durumda. Şehir 1900’lü yıllardan kalma ızgara görünümlü planlaması ile İstanbul’daki keşmekeş içinde boğulan bizler için adeta bir cennet. Herhalde bu düzeni gören her Türk turistin ağzı açık kalıyordur.

Barcelona Genel Bilgi
Izgara Görünümlü Şehir, Barcelona

Barcelona Tarihi

Kentin kuruluşunun milattan önce 3. yüzyıla kadar dayandığı söyleniyor. Kentin tarihinde 700’lü yıllarda Müslümanların fethi bulunuyor. Yaklaşık 100 sene Müslüman egemenliğinde kalan bölge sonrasında veba salgını, Napolyon tarafından işgal edilme, özerklik ilan etmek istediklerinde İspanyol diktatörü Franco tarafından yapılan zulümler, İtalya tarafından bombalanma gibi acı olaylar yaşamış. Muhtemelen tüm bunlar Katalan kimliğinin oluşmasında ve bugün talep edilen İspanya’dan ayrılma taleplerinin de temelini oluşturuyor. Şehri gezerken ona farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak detaylar bunlar.

Barcelona Genel Bilgi 1
Barcelona’nın İtalya tarafından Bombalanması, Mart 1938

Barcelona’da yumuşak bir Akdeniz iklimi var. Bizim şehri ziyaret ettiğimiz Kasım ayı başında bile şehirde hava oldukça iyiydi. Hani ince bir mont ile gezilecek türden bir hava. Ama ara sıra yağan yağmura karşı yanınızda şemsiye bulundurabilirsiniz.

Barcelona Genel Bilgi 2
Barcelona’da oldukça ılıman bir Akdeniz iklimi hakim

Barcelona şehri tarihi boyunca, en az Messi kadar meşhur pek çok kişiye ev sahipliği yapmıştır. Aslında bunlardan en çok bilinen ve kentin her yerine eserleriyle imzasını atan kişi Gaudi’dir. Picasso,  Miro ve Dali’de yine Barcelona suyu içmiş önemli kişilerdir. Hatta şehrin pek çok yerinde bu üçlüye ait aşağıdaki resmi görmeniz mümkündür. Bu üçlüye ait kentte değişik müzeler mevcut.

Barcelona-Picasso, Miro ve Dali
Barcelona’nın 3 Silahşörleri, Picasso, Miro ve Dali

Barcelona Futbol Takımı

Barcelona demişken dünyanın en çok bilinen futbol takımından bahsetmemek olmaz. Barcelona futbol takımı, kentte başlı başına bir endüstri oluşturmuş durumda. Kentte adımınızı attığınız her yerde futbol takımına ait bir şeyler bulabilirsiniz. Üstelik futbol sezonundaysanız, her yerde satılan biletlerden alarak maçlara gidebilirsiniz. Çok güvenli mi bilmiyorum ama La Rambla caddesi üzerindeki büfe tarzı hediyelik eşyalar satan dükkanlarda bu biletleri bulabilirsiniz. Ama siz internet’in olanaklarını kullanarak Futbol takımı biletleri için şuraya, Basketbol takımı biletleri içinde şuraya tıklayabilirsiniz. Eğer maç yoksa da dünyanın en etkileyici stadyumlarından birisi sayılan Camp Nou’yu gezebilirsiniz.  Artık Arda Turan’ında Barcelona’lı olduğunu düşünürsek Barcelona maçına gitmek için bir fazla sebebimiz bulunuyor.

Barcelona Genel Bilgi 4
Messi’nin Çimleri ağlattığı stadyum; Nou Camp

Şimdi genel bilgimizi güncellediğimize göre Barcelona’ya nasıl gidebiliriz konusuna geçelim artık.

Ziyaret Tarihi: 3 – 7 Kasım 2015

Barcelona – Genel Bilgi

Barcelona – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Barcelona – Gezilecek Yerler

Barcelona – Ne Yenir?

Barcelona – Eğlence Hayatı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir