Budapeşte – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Budapeşte Türkiye’den yoğun olarak gidilen yerlerden birisi. Yurtdışına çıktığınızda hepimiz farketmişizdir ki Türkler’in seyahat haritasında bazı önemli şeyler bulunuyor.

  1. Öncelik verilen rotalar Eski Türk toprağı olup olmadığı ki özellikle Balkanlardaki eski Türk toprakları yoğun ilgi görüyor. Örneğin Budapeşte
  2. bir yerin vizesiz olup-olmaması  son derece önemli. Eğer bir yere vize uygulanmıyorsa ve Anakara’ya yakın, dolayısıyla uçak biletleri ucuzsa orayı tamamen dolduruyoruz. Örneğin Bosna veya Belgrat
  3. Özgürlükler. Bunuda hem son derece pahalı ve uzak olan bazı yerleri seyahatimizde farkettim. Örneğin Prag ve Amsterdam bu konularda başı çekiyor.

Burada yanlış olmasın Macaristan her ne kadar son dönemlerde büyük sorunlar yaşasa da Avrupa Birliğinin bir üyesi. Yani buraya giriş için Şengen vizenizin olması gerekiyor.

Budapeşte gezmek için 3 günün yeterli olacağı bir şehir, buna göre planlama yapabilirsiniz. Fakat şehri dibine kadar tanıyayım diyorsanız 1 hafta da kalsanız sıkılmazsınız.

Biz seyahatimizi Hollanda’dan Türkiye’ye ucuz bilet ararken biraz tesadüfi olarak yaptık diyebiliriz. Hikayeyi aslında kısaca özetleyecek olursak Hollanda’dan Türkiye’ye dönüşler oldukça pahalıydı. Bende Hollanda’dan en ucuz nereye gidiş var diye bakınırken Macarların Pegasus’u WizzAir ile tanştım.

WizzAir, bizim Pegasus’umuzdan farklı olarak biraz daha küçük ve ucuz havaalanlarından uçmayı tercih ediyor. Mesela Budapeşte’ye gelecekse bunu Amsterdam’dan değil, Eindhoven’dan yapıyor. Böylece maliyetlerini düşürebildiği için size de ucuz bilet sunabiliyor. Ayrıca WizzAir Discount Club üyelikleri falan var. Yıllık belli bir ücret karşılığında % olarak sürekli indirim sunuyorlar ki zaten parasını ilk uçuşta çıkarabiliyorsunuz.

Wizz Air ucuz bir havayolu fakat uçakları oldukça yeni ve temizdi. Tabi ucuz kategorisine giren bir havayolu olduğu için herhangi bir ikram vs yok. Fakat diyeceğim o ki eğer Avrupa’ya çıkıyorsanız, döneceğiniz ülkeden bir de Budapeşte’ye uçak var mı kontrol edin ve ucuz bilet bulabiliyorsanız atlayıp gidin. Oradan da Türkiye’ye dönebilirsiniz.

Türk firmalarına gelecek olursak Türk havayolları Gidiş Dönüş 99$’dan (neden TL değil!!!) başlayan fiyatlarla, Pegasus’da ise mesela 8-11 Eylül tarihleri arasında 448 TL gidiş dönüş uçak biletleri bulabilirsiniz. Yani Budapeşte bilet fiyatları oldukça makul diyebiliriz.

Kalacak yer konusuna gelecek olursak Benim önerim Szabadsag Köprüsü ve Parlamento binası arasında kalan kısımlarda bir yerde kalabilirsiniz. Benim kaldığım otel Tam bu iki alanın ortasında ve Erzsebet köprüsünün girişinde yer alan City Hotel Matyas idi. Her ne kadar enteresan bir girişi ve odaya ulaşmak için geçilen değişik yolları olsa da odamızdan memnun kalmıştık. Booking puanı 7.5 ve yine 8-11 Eylül fiyatlarına baktığımızda yaklaşık 1000 TL(283$) civarında fiyat bulunuyor.

matyas budapeşte
Matyas Otel Budapeşte

Bunun dışında yukarıda resmi bulunan alandan diğer otel ve pansiyonlara da bakılabilir. Hepsi de metro ve tramvay sistemlerine, gezilecek yerlere oldukça yakın.

ŞEhir içi ulaşıma bakacak olursak Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için iki seçenek mevcut.

Taksi: Eğer 3 ve üzeri bir grupsanız taksi ile şehir merkezine gitmeyi düşünebilirsiniz. Toplamda 7000 Forint, yani 100 TL‘ye yakın bir ücret ödersiniz. Bu da kişi başı yaklaşık 30 liraya denk gelir. Öncesinde fiyat sormak şart tabi. Ortalama 20-25 dakikada şehir merkezine ulaşırsınız .
Toplu Taşıma: Havalimanından çıkar çıkmaz sol tarafta 200E otobüsünü göreceksiniz. Bileti durakta bulunan makinadan alabilirsiniz. Otobüste bulunanlara Metroda ineceğinizi söylerseniz herkes yardımcı olacaktır. Zaten yanında valizi olan kişiler genelde metro durağında inerler. İndikten sonra M3 Metro hattına binerek şehirde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ortalama 40-45 dk sürer ve toplamda 650 Forint / 9 TL ödersiniz.

Biletlerinizi metro istasyonlarında bulunan makinalardan alırsanız tek yön bilet 350 Forint (5 TL), otobüs şoföründen alırsanız 450 Forint (7 TL) şeklindedir. Bilet makinalarında İngilizce dil seçeneği bulunduğu için kolayca bilet alabilirsiniz. Otobüslere ise istediğiniz kapıdan binip, bileti içeride bulunan makinalara okutmanız gerekmekte. Metroda ise bazı duraklarda görevlilere bileti göstererek, bazılarında ise validasyon makinalarına okutarak binebiliyorsunuz. Eğer bilet almadan (ya da okutmadan) binilirse 8000 Forint (110 TL) cezası var.

Tek yön biletin dışında 24 saat ve 72 saat gibi kullanımı olan biletlerde bulunmakta fakat söylediğim gibi her yer yürüme mesafesinde olduğu için kullansanız bile 1-2 defa kullanacaksınız. Bu nedenle her seferinde tek yön bilet almak daha mantıklı.

Evet artık gezilecek yerler listemize bakabiliriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir