Floransa – Genel bilgi

Floransa seyahatimiz aslında biraz çılgınca bir düşünceyle başladı diyebiliriz. Kısacık Roma seyahatimizin yanına “bir iki şehir daha eklesek mi?” diye düşünürken, harita da kuzeyden bize göz kırpan Floransa ve Pisa, Güneyden selam yollayan Napoli ve Pompei vardı. Bir yandan burnumuza Pizza kokuları gelirken diğer yandan Toskana’da mis gibi peynir ve zeytinyağı… Bir yandan Rönesans diğer yandan ise Napoli çeteleri… Yok yok bakmayın böyle söylediğimize, Napoli’de güzel şehir, çete falan da yok (…tur umarım, henüz gidemedik 🙂 )

Sonra olmuşken en ikonik yerlerden birisi olsun, Pisa’yı görelim dedik. Sonra Pisa’ya yakın neresi var diye baktık, aaa Floransa, mis gibi…

İyi mi yaptık, kötü mü hala meçhul. Çünkü Roma’dan Pisa’ya ordan Floransa’ya derken zaten öğleden sonra oldu. Ekim ayında malum günler kısa. Yani gün batarken tepeden şehri gördük, sonra yemek falan hava kararıverdi. Velhasıl o meşhur Duomo’yu bile gün yüzüyle göremedik yani.

Şimdi geyiği bırakıp biraz bilgi verelim ki gittiğiniz yerleri boş boş gezmeyin. Biliyorsunuz İtalya’da aslında eyalet yönetimi gibi bir sistem mevcut. Toplamda 20 eyalet ve 103 şehir mevcut. Roma’nın hemen kuzeyinde yer alan bölge Toscana olarak adlandırılıyor ve Toscana’nın başkenti Floransa. Artık Avrupa’yı gezen herkesin alışkın olduğu üzere bu şehrin ortasından da bir nehir geçiyor, adı da Arno.

Floransa tarihteki öneminin yanı sıra bugün de hala bir ticaret kenti. Kenti kuran ise tanıdık bir yüz, Jul Sezar. Büyük İmparator’un ordudan emekli olan askerlere bu verimli toprakları vermesiyle burada ilk yerleşim başlamış. İmparator böylece hem görev yapan askerlere bir havuç göstermiş ve “bakın iyi savaşın, ölmez emekli olursanız size de bu şehirde arazi vereceğim, hem de iskanlı” demiş, hem de bunları şehirlerden uzak tutmayı sağlamış. (malum bu adamlar savaşçı, sürekli hır gür çıkaran tipler), Tabi birde neredeyse bedavaya bir şehir inşa etmiş. Bir taşla vurulan kuş sayısı belirsiz 🙂

Floransa Jul Sezar tarafından kurulmuş ama altın çağları Medici ailesi ile başlamış. Medici ailesi Floransa’yı bugün bildiğimiz Rönesans ve sanatın Floransa’sı haline getirmiş desek yeridir. Belki pek çoğumuzun dizilerden veya kaynaklardan aşina olduğu bu aile, aslında bir nevi büyük bir devlet gibi. Medici kelimesi tahmin edileceği üzere Türkçe “Hekimler” anlamına geliyor.

Şimdi bir kere bu adamlar babadan oğula nesil:) Öncelikle Floransa’nın kuzeyi olan Mugello’da büyük topraklara sahiplermiş. Sonrasında ise bu köy sayılacak yer kendilerine küçük gelmeye başlayınca şehre inmeye karar vermişler. Tabi bizim Kemal Sunal filmindeki gibi sırtlarında yorganlarıyla gelmiyorlar, adamlar zengin. Şehre gelince hemen ticaretle, bankacılıkla uğraşmaya  başlamışlar. 13. Yy ‘da artık kentin en zengin ve dolayısıyla saygın ailelerinden biri olarak görülmeye başlamışlar.

Sonrasında hemen kanlarına siyaset ve sanat girmiş. Ama adamlar bu kadar zenginliğe rağmen enteresan bir şekilde zenginlerin partisi olan Grandici partisine karşı yoksulların partisi olan Popolari partisini desteklemeye başlamışlar. Yönetimde etkin oldukları dönemlerde vergi reformları yaparak yoksulların durumunu düzeltmeye uğraşmışlar. Halk desteğini arkalarına aldıktan sonra gelsin ünvanlar. Hangi sıfatları yok ki, Devlet Başkanı, Prens, Büyük Düka… Ayrıca bir diğer sıfatları da Papaların bankerliği… Yani ünvanların ve kazançların haddi hesabı yok 🙂

Ailenin geçmişinde neler yok ki… Savaş, halkı kışkırtarak isyan çıkarmak, kentteki oligarşik sistemi ortadan kaldırmaya çalışmak, defalarca sürgün, sürgünlerden geri dönerek kent yönetimlerini ele geçirmeleri, sonrasında kendi Toscana Dükalıklarını kurdukları dönem, siyaset, devlet başkanlığı. Bu böyle çalkantılarla 300 sene boyunca devam etmiş.

Peki ama bu Mediciler Floransa’ya ne yapmış sorularını duyar gibiyim. Tabi bu arkadaşlar ne kadar çok servetimiz var, küvetlere altın doldurup yüzelim dememişler. Dönemin ünlü bilim adamları ve sanatçılarını koruyarak bilim ve sanatın gelişmesine katkıda bulunmuşlar. Mesela Medicilerin Cosimo isimli yöneticisi sürgündeyken bir kitaplık kurdurmuş ki dillere destan 🙂

Yine Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun dönemi, Avrupa Rönesansının altın çağı olmuş. Zaten bu aile Rönesans’ın başlamasını sağlamışlar diyenler bile var. Yani sanata ve bilime böyle bir destek vermişler. Yine Lorenzo’nun döneminde Mediciler sadece Floransa’da değil tüm İtalya’da etkili olmuşlar. Adam sadece aileyi değil, devleti de yönetmiş. Onun yanında da iyi bir şair ve sanatsevermiş. Yani adamın kendisi başlı başına bir rönesans olmuş tüm İtalya için…

Sonrasında ise Mediciler hayatlarının en büyük hatalarını yaparak 1600’lü yıllarda ailenin ününü ve servetini sağlayan bankayı kapatmış. Sonrasında Gian Gastone de Medicinin ölümüyle de Rönesansın gerçekleşmesinde büyük payı olan bu ailenin etkinliği sona ermiş ve tarihe gömülmüşler.

Yani aslında iyi evlat insanı vezir, kötü evlat ise rezil edermiş hesabı Lorenzo’dan sonraki evlatlar biraz daha siyasi otoriteye ve tabi Papalığa bağlı kalmışlar. O dönemlerde Papa bile çıkarmışlar ama halk ile araları o dönemden sonra bir türlü barışmamış ve olan olmuş.

Evet Medici ailesinin hikayesi bu kadardı. Peki neden Medicileri bu kadar anlattık ? Çünkü Floransa tarihi Medici tarihi demek. Gezeceğiniz yerlerde de bu ailenin izini sık sık sürecek, okuyacağınız blog yazılarında isimlerini mutlaka duyacaksınız. Sadece bu aileyi anlatan diziler ve belgeseller bile mevcut. Özellikle son yıllarda çok konuşulan Medici dizisi gayet güzel görünüyor. Boş bir zamanımda izlemek üzere listeme ekledim. İzlediğimde izlenimlerimi ayrı bir yazı olarak ekleyeceğim 🙂 Game of Thrones’ta ölen oyuncular bu diziye başlamış gibi, Eddard ve Robb gibi 🙂

Peki Floransa’yı gezmek için ne kadar zaman ayırmalısınız. Bence 2 tam gün yeter gibi görünüyor. Biz yarım günde gezdik, gezemediklerimizi düşününce böyle bir süre öngörüyorum. Tabi, müze falan gezecekseniz orası ayrı. O zamanda 3 tam gün yeter. Ama bizim gibi yarım gün ayırmayın yoksa magnet bulmak için bile koşmak zorunda kalırsınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir