Floransa – Ne Yenir?

Floransa en az gezilecek yerleri kadar güzel yemek ve tatlı seçenekleri de sunuyor sizlere. Tabi ki İtalya’daki favori lezzetlerimiz Pizza ve makarna. Pizza da herhangi bir sorun yok ama sevgili İtalyanlar, şu makarnayı azıcık fazla pişirin yaa 🙂

Tabi konuşmaya yarayan bir ağzımız ve İngilizcemiz var. Garsonlardan biraz fazla haşlamalarını isteyebilirsiniz. Bu isteğe genel olarak 3 çeşit tepki alıyorsunuz.

  • “Tamam abi” diyip istediğiniz gibi hazırlayıp getirenler.
  • “Tamam abi” diyip bildiğini okuyanlar
  • Kendine küfretmiş gibi yüzünüze bakan ve İtalyan faşisti olduğunu düşündüğüm kişiler 🙂

Ne var abi yiyemiyorum işte, İtalya’da ne yedin diye insanlar sorduğunda “dişlerimin arasında kalan taş gibi makarna kırıntısı” demek zorunda mıyım 🙂

Neyse işte makarna biraz sıkıntılı ama pizza süper 🙂 O zaman anlatalım biz neler yedik ya da yiyemedik 🙂

Gusta Pizza: Floransa’ya gitmeden önce ne yenir diye bakarken İtalya’daki favori lezzetimiz olan pizzacılara baktık tabi ki öncelikle. Bunun için şehirdeki en iyi mekan Gusta Pizza. Fakat İtalya’da pizzacıların kaprislerine alışmanız lazım. Saat 18:00’de pizzacının kapısına dikildik fakat o da ne ? Kapı duvar. Çünkü arkadaşlar gündüz 11:30 – 15:30 çalışıp kapıyı kilitleyip çıkıyorlar. Akşam vardiyası ise 19:00 – 23:30 olarak çalışılıyor. Bizde açlıktan ölmemek için pizzacıyı beklemedik, ama saatleri uydurabiliyorsanız burası daha önceden araştırılmış mekan, gönül rahatlığıyla içeri dalabilirsiniz.

Resim alıntıdır !

4 Leoni: Gusto Pizza kapalıysa bizimde açlıktan ölecek halimiz yok herhalde. Hemen devreye Google amca, Zomato kardeş ve arkadaşım Foursquare girdi. Ve çok yakınlarda bulunan “4 Leoni” isimli restoranı keşfettik.

Resim alıntıdır !

Burası gayet güzel şık bir mekan. Özellikle Armutlu Raviolileri meşhur. Bende yeniliklere açık halimle bundan denedim tabi. Yani bir kebapsever olarak hoşuma bile gitti diyebilirim ki böyle yemekleri ancak açlıktan ölmemek için tercih eden biriyim. Yani tavsiye edilir. Giden mutsuz olmaz.

Resim alıntıdır !

Venchi: Akan sıcak çikolatadan bir duvar. Altına yatıp, ağzını açmak istiyor insan ama utanıyor tabi. Sonra birde harika İtalyan dondurmaları. Bizim Maraş dondurmasıyla kıyaslayamam tabi ama bu da çok güzel 🙂

Resim alıntıdır !

İçeri girene kadar sizde “aa şekerli yemeyeyim, kış günü dondurma hasta eder” diye düşünebilirsiniz fakat dediğim gibi içeri girene kadar. O dondurma külahlarının hazırlanışını gördükten sonra başlayan rejimler, diyetler detokslar ertesi güne bırakılıyor.

Siz siz olun, Duomo’yu bile görmeden dönün ama buraya uğramadan dönmeyin, o kadar söylüyorum yani 🙂 Venchi’nin muazzam dondurmalarından ve çikolatalarından bir kaç çeşitli hazırlatın ve keyfinize bakın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir