Frankfurt Genel Bilgi

Frankfurt’a bilet mi aldınız? O zaman Almanya’nın gezilecek yerler bakımından en kıt yerlerinden birine gitmeye hazırlanın. Umarım biletinizi 2 günden fazla bir zaman için almamışsınız ya da oralarda görebileceğiniz bir akrabanız vardır. Eğer ikisi de değilse siz yine de soyağacınızı biraz kurcalayın çünkü burada Türkiye’den zamanında göçüp gelen akrabalarınız vardır. Keza şehrin yarısı Türk 🙂

Peki biz buraya neden geldik madem gezecek bir yer yoksa ? Biz gerçekten akraba ziyaretine geldik, tabi seyahat planımızda sadece burası yoktu. Paris – Frankfurt – Köln üçgenini tamamladık. Aslında aklımızda Frankfurt yerine Brüksel vardı ama kısmet değilmiş, bir daha ki sefere artık.

Kısaca Frankfurt’tan bahsedecek olursak burası Almanya’nın ticari başkenti. Bütün büyük bankaların merkezleri, Avrupa’nın en büyük hava alanı, iş merkezleri burada bulunuyor ve en saygın fuarları burada yapılıyor. Yani Almanya’da eğer bir aydınlatma fuarı varsa o buradadır. Ne bileyim otomobil fuarı varsa buradadır. Neden mi ?  Bu soruya cevap vereceğimi sandınız belki ama maalesef bende burada kaldığım 3 günlük kısacık sürede bunun nedenini çözemedim. Konu aslında birazda Almanya’nın tüm her şeyi tek bir şehre yıkmaktansa bunu ülke geneline dağıtıyor olmasından kaynaklanıyor. Yani bizde düşünün  her şey İstanbul’da. Ama Allah korusun İstanbul’a bir şey olsa belimizi doğrultamayız. Tabi Almanlar bütün yumurtaları aynı sepete koymuyorlar, Bu nedenle bir sürü büyük şehir mevcut Almanya genelinde.

Kısaca Frankfurt’tan bahsedersek burası Almanya’nın Hessen eyaletinde yer alıyor. Almanya’nın 3. büyük şehri. Kent merkezindeki eski yerleşim yerlerinde bir zamanlar varlıklı Yahudi aileler oturuyormuş. Tabi bu nedenle de 2. Dünya savaşında en ağır darbeyi alan kentlerden birisi olmuş. Nitekim baktığınızda evlerin çoğu yeni. Şehirde kalan ve merkezde yer alan bir kaç tarihi ev bugün turistik merkez olmuş. Tabi buna rağmen Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı zamanlarda kazandığı Finans Merkezi özelliğini devam ettirmiş.

Frankfurt’un merkezi zaten pek büyük bir yer değil. Etrafında kendine bağlı olan köy ve kasabalarla birlikte yaklaşık 2 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. Almanya’nın şehirleşmesinde en güzel noktalardan birisi nüfusun büyük yoğunluğunun şehrin etrafına dağılmış olan bu köy ve kasabalarda yaşıyor olması. Şehre yakın yerlerde pek çok kasaba bulunuyor ve insanlar buralarda müstakil evlerde yaşıyorlar. İş yerleri şehir merkezindeyse sabahları 20-25 dakikada ofislerine gidiyorlar. Tabi onun dışında fabrikalar gibi yerler ağırlıkla şehir dışında bulunuyor. Onun dışında bu köy ve kasabalarda tarım-hayvancılık ve diğer küçük esnaflık işleri de ekonomiye katkı sağlıyor. Ve gördüğüm kadarıyla neredeyse tüm Alman kentlerinde durum üç aşağı beş yukaru aynı. Sonra bizde et neden Almanya’dan pahalı oluyor diyoruz. Bizde kaç tane köyde adam gibi tarım-hayvancılık yapılabiliyor sanki ?

Bu arada hep düşündüğümüz gibi İstanbul’da dünyanın en kötü trafiği yaşanmıyor. Belki İstanbul’u bu konuda geçebilecek şehirlerden birisi Frankfurt olabilir. Söylenene göre iş çıkış saatlerinde çok yoğun trafik olabiliyormuş. Tabi İstanbul’da trafik sokak cadde her yerde olduğu için trafik index’inde geride kalması imkansız orası ayrı 🙂

Birde ilginç bir gözlem, eğer ertesi gün iş varsa akşam kimsecikler sokakta olmuyor. Nedenini sorduğum kişiler bunun nedeninin insanların işine olan saygısı olduğu, ertesi gün işini doğru düzgün yapabilmek için dinlenmek amacıyla olduğunu söylüyor. Gerçekten de gece saat 10:00 dedi mi kimsecikler ortada kalmıyor. Tabi bizde de insanlar çalışıyor ama gece 01.00 de Boğaz köprüsünde trafiğe kalabiliyorsunuz. İşte Alman disiplini – Alman mantalitesi böyle çalışıyor.

Mesela geçenlerde linkedIn’de “Almanya’da çalışmak ne kadar güzel, çalışma saatleri az, dilerseniz doktora kaplıca tatili bile yazdırabiliyorsunuz” diye bir paylaşım vardı. Altında bizim gurbetçilerin “Almanya’ya gel de gör çalışma nasıl oluyor, Türkiye’de kimse bizim çalıştığımız gibi çalışmıyor” tarzında yorumlar almış başını gitmiş. Yani sonuç olarak bir ülkenin kalkınması için büyük doğal kaynaklarınız yoksa genel olarak bir mantalite değişmesi gerekiyor. Merak edenler için post şurada.

Frankfurt hakkında çok detaylı bilgiler yok, zaten pek gerekte yok. Sadece bilmemiz gereken yaklaşık 800’lü yıllarda adından bahsedilmeye başlandığı ve 1562 yılı itibariyle imparator’un taç giydiği kent olması sanırım. Bunların dışında kısa bir dönem Alman Parlamentosuna da ev sahipliği yapıyor.

Evet Frankfurt hakkında kısaca bilgiler bu şekilde. Şimdi de bu şehre nasıl gidilir, gidince ne yapılır onlara kısaca bakalım isterseniz. Devamı Frankfurt Nasıl gidilir – Nerede kalınır ? yazımızda.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir