Frankfurt Nasıl gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Frankfurt her ne kadar gezilecek yerler açısından oldukça fakir olsa da Avrupa’nın zengin iş merkezlerinden olduğu için ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir şehir. Avrupa’dan pek çok kentinden Tren veya uçak ile Frankfurt’a gelmek oldukça kolay. Türkiye’den de Frankfurt’a gelmek çin pek çok opsiyon bulunuyor. Mesela Thy ve Onur Air Atatürk Havalimanından, Pegasus ise Sabiha Gökçen’den buraya ulaşım sağlıyor. Ayrıca her gün pek çok sefer opsiyonu da bulunuyor. Biz Paris’ten direk hızlı tren ile buraya gelmiştik. İstanbul dışında 6 farklı hava alanından buraya aktarmasız uçuşlarla gelmekte mümkün.

Frankfurt deyince havaalanına da biraz değinmemiz gerekir. Zira Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birisi ve yaklaşık 229 farklı destinasyona erişim sağlayabiliyorsunuz. Hatırlarsınız İstanbul Havaalanı yapımı esnasında çıkan “Almanlar bizi kıskanıyor” esprisi, bizim havaalanının yapımı sonrası Frankfurt havaalanından yolcu çalacağı tahminleri üzerine çıkmıştı. Aslında kıskanan kimse yok tabi, adamlar işinde gücünde 🙂

Frankfurt’a uçakla geliyorsanız Hava limanı şehir merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta. 20 dakika ve 35 Euro ücret karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında daha ekonomik opsiyon olarak havalimanı Terminal 1’den kalkan trenle 13 Euro ödeyerek Frankfurt Main hbf’ye ulaşabilirsiniz. Ayrıca terminaller arası aktarma için hafif raylı bir sistemde bulunuyor.

Nerede kalacağız diye düşünüyorsanız bir önceki yazımda bahsettiğim akraba seçeneğini bir düşünmenizi tavsiye ederim zira hala mutlaka birileri vardır diye düşünüyorum 🙂 Şaka bir yana Frankfurt bir fuar şehri olduğu için kalacak otel sayısı çok fazla fakat fuar dönemine denk geldiyseniz uzun zaman öncesinde rezervasyon yaptırmanızda fayda var yoksa bir hostel’de yer bulabilirseniz kendinizi şanslı sayın. Fuar dönemlerinde insanların hem otel fiyatlarının yüksek olması, hem de yer bulma sorunu nedeniyle çevre şehirlerde kalıp, trenle günübirlik şehre geldiklerini belirtelim. Bir diğer opsiyonda bu olabilir. Şehir içinde ise raylı sistem ile her yere ulaşabilirsiniz. Güncel metro ve tramvay haritası şurada

Eğer şanslı gününüzdeyseniz ve makul fiyatlarla otellerde kalacak yer mevcutsa Frankfurt’ta kalınabilecek en özel yerler eski şehir merkezinin bulunduğu Altstadt bölgesi, Gar’ın bulunduğu Bahnhofsviertel bölgesi (Evsizlere karşı dikkatli olun), Fuar alanı olan Gallusviertel ve şehir merkezine biraz uzak ama fiyatların daha uygun olduğu Gutleutviertel olarak sayılabilir.

haritanın tam boyutlu hali için

Evet artık Frankfurt gezilecek yerler yazımıza geçebiliriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir