Frankfurt ne yenir ?

Kimler seyahat yemek yazılarını seviyor. Eğer seviyorsanız bu yazıdan uzak durun çünkü pek güzel bir yazı değil. Yani ne bekliyorsunuz ki, Almanlar ne anlar yemek yapmaktan 🙂 En meşhur yemeği sosis olan birilerinden ne beklenir 🙂

Frankfurt’un en güzel yanı, buraya eğer Avrupa turunuzun bir durağı olarak geliyorsanız burada hasret giderebileceğiniz çok sayıda Türk Restoranı bulunuyor. Bu şehirdeki en meşhur yemek, izlenimlerime göre döner olmuş durumda. Fakat döner çok fazla sos ve yeşillikle hazırlanıyor, yani biraz farklı. Bunun dışında bizim gittiğimiz bir Türk Restoranında Kelle Paça’dan tutun, envai çeşit pideye kadar pek çok Türkiş yemek bulduk. Ama ismini söyleyemeyeceğim çünkü hatırlamıyorum maalesef.

Genel olarak Frankfurt’un Türk dışı yemek kültüründen bahsedecek olursak kahvaltı günün önemli öğünlerinden birisi. Fakat bizim Türk kahvaltısı gibi serpme kahvaltı var sanmayın. Tabi burada da ekmek, tost ve reçel, marmelat, bal yumurta var ama ne bileyim bir menemen yok mesela 🙂 Bunların yanına en fazla salam, sosis gibi et ürünleride eklenebiliyor. Leberwurst isimli karaciğer ezmesinden yapılan sucukvari bir yiyecek olduğu da söyleniyor ama tanışamadık kendileri ile.

Öğle yemeklerinin genelde kahvaltı ile benzer olduğu söyleniyor. Akşam yemeklerinde ise durum biraz daha çeşitleniyor. Mesela Akşamları sandwich için kullandıkları peynirlerin içinde elma şarabı olan “handkase” ve bira olan “Sauerkraut” meşhur peynirleri. Yine tavuk şinitzel burada özel olan lezzetlerden birisi. Yine Steakçiler burada da bol miktarda bulunuyor. Bunun yanı sıra kendilerine özgü bir “Spatzle” isimli makarnaları bulunuyor. Bu yemeği her restoran kendine has sosla hazırladığı için her yerde farklı bir tatta karşınıza çıkıyor. Kimi zaman bu “Spatzle ve makarna birlikte servis ediliyor. 

El arabalarında satılan sosisli ve rendelenmiş lahana ve bira ile mayalanan turşuda buraya özgü lezzetlerden bir diğeri.

Tatlı olarak ise üzerinde küçük frambuazlar ile Frankfurter Kranz Torte ve bir çeşit çörek olan Brezel’de buraya özgü lezzetler arasında sayılabilir.

Evet yine de beklediğiniz kadar kötü değilmiş değil mi ? Biraz derin araştırma ile bazı şeyler bulduk ama biz midelerimizi Türk kebapçılarına teslim ettik. Çok farklı lezzetler, ne bileyim, lahana ve bira ile mayalanmış turşu yemek isterseniz sizi tutmayalım yine de 🙂 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir