Halkidiki – Ne Yenir?

Şimdi gelelim en çok merak edilen bir diğer konuya. Hani hep söylenilen çok klişe bir laf var ya “Yunan mutfağı ile bizim mutfaklarımız birbirine çok benziyor” diye, hemen merak edilen bu konuya açıklık getirelim. Evet benziyor. Ama tabi çiğ köfte partisine falan denk gelebileceğinizi düşünmeyin hemen:) Ya da gittiğiniz tüm restoranlarda Adana ve Urfa şehirlerimizin isimlerini göremeyebilirsiniz. Yunanistan restoranları doğal olarak denizin karşı tarafında bulunan bizim Ege yöresi ile birbirine benziyor. Çünkü deniz aynı, iklim aynı, doğa aynı. Dolayısıyla malzeme aynı. E yemekler de haliyle birbirine benziyor.

Peki o halde bir diğer merak edilen soruya gelelim. Peki lezzetler nasıl ? O soruya da yanıt verelim, biz gittiğimiz hiç bir restoranda kötü bir yemek yemedik. Türkiye içindeki tatillerde bile bu konuda çok sıkıntı yaşadığımızı düşünecek olursak bu genel olarak restoran kalitesinin iyi olduğunu gösterir. Hele hele pek çok yerde yediğimiz yemekler efsaneydi. Şimdi yediğimiz yerleri kısaca bir anlatalım.

Okostas: Burası Psakoudia’da bulunan en güzel rostoranlardan birisi. Ortam bizim Ege’de bulunan meyhanelere çok benziyor. Beyaz masa örtüleri, usul usul gelen balık kokuları. Halkidiki’de en çok Anchovy dedikleri bizim hamsi’yi beğendik. Bunu çok güzel pişiriyorlar. Fiyat olarak ta gayet makul bir yiyecek. Biz 4 kişi Anchovy ve salata istedik. Gayet güzel doyduk. Hesap 46 € ödedik. O dönem ki kurla kişi başı 40 TL’ye doyuyorsunuz. Tabi siz daha karışık balık yemekleri de isteyebilirsiniz. Hepsi mevcut 🙂

Resim Alıntıdır !!!

Eatalia: Burası’da Psakoudia’da yer alan bir diğer güzel rostoran. İçerisi çok daha şık dizayn edilmiş. Adından da anlaşılacağı üzere İtalyan mutfağı üzerine yemekler yapıyorlar, hatta meşhur İtalyan restoran zinciri Eately’ye bir gönderme yapıyorlar. Ya da Adidas, Abidas gibi birşey. Burada da 4 kişi 2 Pizza, Ravioli ve salata + içecekler  toplamda 46 €’ya doyduk. Tüm yemekler gayet güzeldi. Psakoudia’da tavsiye edilebilecek bir diğer restoranda burası. Tabi birde bize hesabın hep 46€ gelmesi de gözümüzden kaçmadı 🙂

Resim Alıntıdır !!!

Liosi Bar:  Burası Afytos’ta bir beach bar aslında. Burada da yemekler pek çok yerde olduğu gibi standartların üzerinde. Fiyatlar makul. Zaten burada yiyip içtiğinizin ücreti anca plaja giriş ve otopark parasını karşılayacağından bedava yiyip içiyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Fazla uçmadığınız sürece ödeyeceğiniz hesap kişi başı en fazla 15€ civarında oluyor.

Resim Alıntıdır !!!

Oceanides: Burası Afytos’ta akşam yemek için tercih ettiğimiz mekan oldu. Aslında biz yanlış yere girmişiz, bir sonraki restorana girecektik. Fakat burada da personel son derece ilgili ve yemekler güzel. Burada baya mükellef bir sofra kurduk. 4+1 çocuk karnımızı balıkla doyurduk. Dipte ödediğimiz tutar 80 € oldu. Manzarası da ekstra.

Bu restoranın bulunduğu cadde üzerinde pek çok seçenek sizi bekliyor. Ama her yerde 3 aşağı 5 yukarı aynı yemeği yiyorsunuz. Bizim gireceğimiz yerin adı Thea Thalassa idi. Sanırım orası biraz daha ekonomik.

Melia: Burası Vourvoru’da ki tek restoran belkide. Aslında burada yemek yemedik fakat dondurma ve içecek birşeyler aldık. Lavabolar tertemiz, dondurmaları da gayet güzel. Tercih edilebilir. Kapıdaki menüye göre fiyatlar da oldukça makul.

Resim Alıntıdır !!!

Riviera Luxury Beach Bar: Burası Halkidiki’de belki en lüx yerlerden birisi. İçeri girince geniş bir otopark mevcut. Yine park parası için bekleyen görevliler yok. Buranın Halkidiki’deki diğer yerlerden tek farkı yediğinizi içtiğinizi Şezlong parasından düşmüyor. 2 şezlong 1 şemsiye 15 €. Artı yediğiniz içtiğiniz parayı ödüyorsunuz. Bizde Anchovy Salatası ve Patates kızartması aldık. Anchovy salatası kızarmış olarak beklerken Salamura olarak geliyor. Tadı farklı ama baya güzel. Salatası bizim çoban salatası aslında ama içinde balığın tadı ile baya değişik olmuş.

Agora Beach club: Burası yine pek çok beach’in bulunduğu bir yer. Manzarası ortamı gayet güzel. Yukarıdaki mekanda güzel sözler falan var. Şezlonglar için iki kişi 15 € sipariş vermek gerekiyor. Çok sessiz, sakin güzel bir yer. Kahve 5 €, bira 6 € civarında zaten.

Delicious: Burası Kalithea’da üzerinde yazan Dünyanın en güzel pizzası yazısıyla dikkatimizi çekiyor hemen. Pizza ebatları küçüğü 33cm, Büyüğü ise 46 cm olarak yapılıyor. Tabi dünyanın en güzel pizzası değil ama Türkiye’de kolayca bulabileceğiniz bir pizza da değil. Boyutunu görünce şaşırıyorsunuz zaten. Küçük boyu normal bir çifti bol bol doyurur. Eğer çok açım, pizza’ya bayılıyorum diyorsanız büyüğünden bir tane yiyebilirsiniz. Pizzaların küçüğü 13 €, büyüğü ise 16€.

Bruno Gelaterie: Burası da yine Kalithea’da yer alan güzel bir dondurmacı. Pek çok çeşit bulunabiliyor. Kalithea’da akşamları hafif serin bir hava da çok güzel gidiyor. Bizde Bitez Dondurmacısı bile bozmuşken adamların bu kadar düzgün iş çıkarması takdire şayan. Tavsiye edilir.

Resim Alıntıdır !!!

Evet bizim yediğimiz yemekler kısaca böyleydi. Onun dışında Villa kiraladığımız için kahvaltıların tamamını, akşam yemeklerinin ise genelini evde hallettik. Fakat evde çok fazla uğraşmak istemiyorsanız dışarıda da yemeklerden genelde memnun kalacağınızı söyleyebilirim. Yunanistan’da farkedeceğiniz şeylerden birisi yemek işlerinde kimse sizi kazıklamaya çalışmıyor. Yediğimiz içtiğimiz her yer elinden geldiğince iyi bir şeyler üretmeye çalışıyordu.

Peki yemeği yiyip biraz dışarı çıkmaya ne dersiniz. Halkidiki gece hayatı hakkındaki yazımız tam da şurada

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir