Madrid – Gezilecek Yerler

Madrid Gezisi – Gezilecek Yerler

Madrid gezisi uzun bir seyahatin son bir kaç gününe denk gelmesine rağmen, son bir enerjiyle tüm görülmesi gerekenleri tamamlamaya çalıştık. Başarabildiniz mi diye soracak olursanız cevabımız hayır olacak. Ama bu iyi bir şey, yani Madrid gezisi sırasında hiç gezilip görülecek bir yeri olmayan bir şehir değil ve kentte uzun kalanlar zamanla şehri daha çok sevdiklerini söylüyorlar. O halde şimdi bu güzel şehrin bizim gördüğümüz ve bir turistin mutlaka gitmesi gereken yerlerine bir bakalım.

madrid-gezisi-congreso

Puerto del sol

Madrid’in merkezi olan bu meydanının Türkçesi “Güneş Kapısı” anlamına geliyor. Şehir’de gezmeye buradan başlamalısınız. Bu meydanı gördüğünüzde bunu neden söylediğimi anlayacaksınız. Zaten siz istemeseniz de muhtemelen tüm yollar sizi buraya çıkaracak. Sebebi ise Madrid’in Romalıların kurduğu bir şehir olması ve Romalıların kurduğu diğer pek çok şehirde olduğu gibi her yolun bu meydana çıkması.

Şehir merkezinde gezilecek çok fazla yer olmadığı için sıklıkla bu noktaya yolunuz düşecek veya sizde bizim gibi hadi meydana gidelim de bir kahve içelim diyeceksiniz. Alışveriş için de, gezmek için de, yemek yemek için de uygun bir muhit.

Palacio Real (Plaza Royal)

Gerçekten gördüğünüzde baya büyük bir saraymış diyeceğiniz bir yer. Batı Avrupa’nın en büyük sarayı ve kalabalığından hemen anlayabileceğiniz üzere Madrid’in en önemli turist noktalarından biri. Bina, içindekiler, bahçeleri ve başarılı peyzajı ile mutlaka uğranması gereken bir nokta. Giriş 10 €. Biletler için şuraya tıklayabilirsiniz.

plaza

Plaza Mayor

Bu meydan İspanyol şehirlerine has avlu şeklinde bir meydandır. Burayı Atletico Madrid maçı sebebi ile gelen PSV taraftarlarının oradaki dilencilere bozuk para atarak yerden toplamaları ile eğlendikleri yer olarak hatırlayabilirsiniz. Bu kötü olayı unutacak olursak gerçekten oldukça büyük bir meydan ve yılın neredeyse hemen hemen her döneminde çeşitli etkinlikler yapılıyor. Ayrıca kapıların girişlerinde sanatçıların resimlerinden alabilirsiniz. 2020 olimpiyat adaylığı konuşmasında İspanyol Prensesinin anlattığı gibi burada bir kahve içmenin keyfi paha biçilmezdir. Bizim orada olduğumuz tarihte sanırım İspanyolların geleneksel günlerini anlatan bir kutlama vardı. Köylü kılığındaki yaşlı teyzeler ve amcalar yerel oyunlarını oynuyorlardı. Bu kötü gösteriye rağmen devasa alan tıklım tıklım doluydu. Yani oldukça popüler bir alan ve ne koysanız satıyor 🙂

Retiro Park

Bizim uğrayamadığımız yerlerden birisi. Madrid’in en önemli parkı imiş. Eğer hava güzelse biraz dinlenmek ve gezmek için çok keyifli olduğu söyleniyor. İçinde yalancı bir göl, birçok heykel bulunmakta imiş. Gölde kano ile gezme imkanı da cabası.

Mercado de San Miguel

Kapalı bir pazar yeri fakat bir pazar yerinden daha çok butik restoranlar göreceksiniz. Damak tadınıza uygun bir şey görürseniz kaçırmayın. Şarap veya Sangria içmek ve İspanyol mutfağını tatmak için mükemmel bir yer. Bir kadeh şarap alıp stand stand gezerek, peynir, şarküteri, zeytin ürünleri ve tortilla gibi tipik ispanyol yemeklerininin tadına bakabilirsiniz. Burayı gerçekten sevmiştimmmmm 🙁

madrid-gezisi-mercato

Almudena Katedrali

İnşası 1879 – 1993 yılları arasında yapılan Almudena Katedrali, Madrid’in en güzel ve önemli dini yapılarından. Yapımı neredeyse bir Sagra da Familia kadar sürmüş, ama neyse ki bu bitirilebilen yapılardan 🙂

madrid-gezisi-almudena

Büyüklüğü ile çok heybetli görünen bir yapı. Biz gittiğimizde her ne kadar ne olduğunu anlamasak bile bütün İspanyollar takım elbiselerini giymiş buraya geliyorlardı ve geniş bahçesinde kocaman bir çiçek duvarı vardı. İçerde ise bir dini etkinlik vardı ve adım atacak yer yoktu desem yeridir. Herkes olaya o kadar konsantre idi ki kimsenin ruhaniyetini bozup ne olduğunu soramadık:) Plaza Royal’in hemen yanında yer alan bu katedrali de görmeden gitmek olmaz. İçinde ise  Neoklasik ve gotik mimari özelliklerinin iç içe kullanıldığı mimariyi, tavan süslemelerini ve 16. yüzyıldan kalma sunak taşını görebilirsiniz.

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles, Madrid’in en ünlü meydanlarından birisi. Centro, Retiro ve Salamanca için sınır noktasında bulunan meydan, Paseo del Prado – Paseo de Recoletos arasında yer alıyor. 1777 yılında inşa edilen ve şehrin simge yapıları arasında yapılan Kibele Sarayı burada görebileceğiniz en önemli yapılardan. Ayrıca hemen önünde yer alan Cibeles Fıskiyesi ise son derece ihtişamlı. Geceleri de aydınlatması ile son derece hoş görünüyor.

madrid-cibeles

Puerta de Alcala

Puerta de Alcala, Madrid’in simge yapılarından bir diğeri. Plaza de la Independencia Meydanı’nın ortasında kalan kapı 1769 – 1778 yılları arasında inşa edilmiş. Üzerinde at nalı biçiminde üç kemer, görkemli bir alınlık ve melek figürleri bulunuyor. Diğer gezilecek yerlere biraz ters istikamette kalması sebebi ile biz ilk olarak buraya uğramıştık. Tabi buranın önünde resim çektirmeden şehirden ayrılmak olmaz 🙂

Seyahat Tarihi Kasım 2015

Madrid gezisi hakkında diğer yazılarımız;

Madrid – Genel Bilgi

Madrid – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Madrid – Gezilecek Yerler

Madrid – Ne Yenir ?

Madrid – Eğlence Hayatı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir