Mostar – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Mostar Şehri, Genel Bilgi yazısında da bahsettiğimiz üzere Bosna Hersek’in 2. büyük şehri ve Hersek bölgesinin başkenti. Ama bu 2. büyük şehrin nüfusu sadece 105.000 kişi. Belki bu nedenden olsa gerek Türkiye’den Mostar’a aktarmasız uçuş bulunmuyor.

Peki Mostar’a nasıl geleceksiniz ? Mostar’a gelmek için ülkenin başkenti Saraybosna’ya gelmeniz ve birazdan anlatacağımız alternatifleri kullanmanız gerekecek. İlla da uçakla gelirim diyorsanız Viyana veya Stuttgart gibi şehirlerden aktarma yapmanız gerekiyor ki pek akıllıca değil. Neden mi, çünkü Saraybosna ve Mostar arasındaki yol o kadar güzel ki, pek çok yerde üzerine para verseniz bulamazsınız 🙂 

Resim alıntıdır !!!

Mostar’a nasıl gidilir sorumuza geçelim. Mostar’a gelmek için en uygun yol Saraybosna’dan geçiyor. Mostar, Saraybosna’ya 2 saat uzakta.  Bu 2 saatlik yol içinde farklı alternatifler sunuluyor. Biz 4 kişi olduğumuz için ilk gün bizi havaalanından otele götüren taksiyi aradık. O da bizi 1 gün boyunca 100 Euro ücret ile Mostar turunu yaptırıp akşama geri getirebileceğini söyledi. Bu havalimanı taksicileri için ekstra bir iş olmuş durumda. Sizde havaalanından otele taksi ile geçmeyi düşünüyorsanız muhtemelen bir süre sonra taksici elindeki ipad ile önceki müşterilerini Mostar’da nasıl gezdirdiğini size göstermeye başlayacaktır. Bu konuşma size vereceği kartvizit ile sonlanacaktır 🙂

Sonrasında Saraybosna’nın merkezi olan Başçarşı’da kontrol etmek için birkaç yere daha fiyat sorduk ama yaklaşık aynı cevapları alınca taksimizi aradık. Mostar’ın etrafında bulunan ve mutlaka gezilmesi gereken başka yerleri de düşününce araba kiralamak yada taksi ile gitmek en mantıklı yöntem oluyor. Tabi Hırvatistan’dan veya Karadağ’dan da buraya kendi arabanızla geçebilirsiniz. Mesela Hırvatistan’daki popüler tatil yerlerinden Dubrovnik’ten 2,5 saat, Başkent Zagreb’den ise 5 saat civarında. Karadağ’dan ise yol 4 saat civarında sürüyor.  

Peki Mostar’a gitmek için diğer alternatifler neler ? Öncelike Saraybosna’dan kalkan otobüsler bulunuyor. Saraybosna otobüs terminali şehre biraz uzak olduğu için sabah erken vakitlerde gitmeye karar verirseniz biraz yürümeniz gerekebilir.

Bazı bloglarda buraya tren ile gelmemiz gerektiği, tren manzarasının mükemmel olduğu yazıyordu. Bizde gerçekten Bosna’nın tarihi trenlerine binmek istiyorduk fakat gezimiz sırasında trenlerin nereden kalktığı, hangi yolla ne kadar sürede gittiği gibi detaylara hiç ulaşamadık. Birde gezilmesi gereken diğer yerleri düşününce bu fikri başka bir seyahate erteledik. 

Resim Alıntıdır !

Ayrıca alternatif bir yol da otostop çekmek olabilir. Bazı youtuber’lar Bosna’da Mostar yolunda otostop deneyimlerini paylaşmışlardı. Tıra otostop çeken birinin videosunu izlemiştim mesela. Tırın içinde piknik tüpü ile yumurta kaynatıp, bizim interrailci arkadaşlara veriyorlardı, “Siz öğrenciymişsiniz, paranız yoktur, yersiniz” diye. Bosna’da insanlar çok cana yakın, bu nedenle bu da bir alternatif olabilir. 

Peki Mostar’da nerede kalınır ? Öncelikle bir itiraf ile başlayalım. Biz büyük bir hata yaparak tüm günlerimizi Saraybosna’da kalacak şekilde ayarladık. Halbuki Saraybosna en fazla 2 günlük bir program. Mostar ise çok daha fazlasını bile hakediyor ama en azından bir gece mutlaka kalınmalı. 

Saraybosna’da ise Başçarşı ve Latin köprüsüne çok yakın Miaap Apartments’da konakladık. Evin içinin dizaynı, merkezi olması gibi nedenlerle burası Saraybosna’da kalmak için çok güzel bir yer. Onun dışında şehrin manzarasını izlemek için biraz daha yüksekçe yerlerden de ev tutulabilir diye düşünüyorum ama merkezden uzaklaşmamaya dikkat edin sonuçta şehir küçük olduğu için ulaşım vasıtaları çok etkin değil. 

Mostar’da ise şehrin iki farklı yüzü bulunuyor. Stari Most olarakta bilinen Mostar köprüsünün etrafında bulunan yerleşim alanları konaklamak için en ideal yerler. Diğer bir seçenek ise buradan biraz uzak olarak inşa edilen yeni yerleşim alanları.

Eğer tercih şansınız varsa seçiminizi köprü veya eski şehir manzaralı yerlerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Böyle bir konaklama unutulmaz olacaktır. Mesela ben bir sonraki seyahatim için ne yapacağımı ve ne yapmayacağımı biliyorum. Sizi de önceden bilgilendiriyorum. Keşke birisi de ben gitmeden önce beni uyarsaydı 🙂  Şöyle bir yerde kalmak güzel olmaz mıydı yani ? 

Resim Alıntıdır !

Neyse bu kadar pişmanlık yeter, artık gezilecek yerler yazımıza geçelim 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir