Mostar – Ne Yenir?

Mostar yolculuğumuz tek günlük bir program olduğu için o kadar yoğun bir planlamamız vardı ki yemek yemeye, oturup birşeyler içmeye fırsat bulamadık desek yeridir. Yine de gittiğimiz kısıtlı yerleri hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Bureg Ispod saca: Burasının ismine tam dikkat etmedim ama sanırım böyle bir şeydi. Zaten Jablanica’da anlattığım diğer yerleri görmek için durduğunuzda yolun karşısında yer alan dükkan bu börekçi. Görünürde başka börekçi de bulunmuyor. Burası taksicimiz Nihat’ın dediğine göre gerçek Boşnak böreği yapılan ender yerlerden birisiymiş. Bence de tadı güzeldi. Zaten pişirme şeklini görünce kötü olması pek olası değil. Bir tepsinin içine konulan böreğin üstü başka bir tepsi ile kapatılıyor. Sonra bu tepsiler Mangal kömürünün üstüne konuluyor. Bir kürek yardımıyla üstüne de odu kömürü atılarak kendi halinde pişmeye bırakılıyor. İçine yavaş yavaş sinen odun kömürü kokusu ise Boşnak böreğine kendine has efsane tadını veriyor. Sabah kahvaltı yapmak için burası son derece güzel bir yer. Kesinlikle kaçırılmaması gereken, kaçırırsanız ise kahvaltı yapacak başka yeri çok zor bulabileceğiniz bir nokta da. Aman dikkat 🙂

Resim Alıntıdır !

Vrelo: Burası da Blagay’da yer alan ve öğle yemeğini yediğimiz yer. Taksicimiz Nihat biz Mostar’a doğru gelirken burayı arayarak güzel bir masa ayarlatmış. Güzel dediğim yer Tekke ve Buna nehrinin en güzel manzaralı masası desem abartmış olmam. Vrelo’da menü genel olarak burada ki pek çok restorantta olduğu gibi alabalık. Buna nehrinin değişik yerlerinde sanırım alabalık çiftlikleri var. Fiyat olarak tabi biraz tuzlu ama sadece yemeğe değil manzaraya da doyuyorsunuz. Yemekleri ise gayet güzeldi. Bu arada balık yemek istemeyenler için diğer et çeşitleri de mevcut ve tatları da gayet yerinde.

Bu iki yer dışında Mostar’da dondurmacılar ve köprü manzaralı güzel restoranlar, cafeler bulunuyor. Yine Mostar’da köprünün hemen başındaki kuledeki cafede kahve içmeyi ve köprüden atlayanları yukarıdan izlemeyi atlamayın.

Pojitelj’de ise yukarı çıkmadan önce dinlenmek isteyenler veya aşağıya indikten sonra hararetini atmak isteyenler için küçük bir market-cafe tarzı alan mevcut. Orayı değerlendirebilirler.

Şimdiden herkese iyi seyahatler,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir