Pisa – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Pisa küçük bir şehir, nüfusu hepi topu 90.000 kadar. “Ne, zilyonla turist geliyor, insanlar nemalanmak için yüzlerce otel, villa, cafe restoran yapmamış mı” dediğinizi duyar gibiyiz. Hayır, o dedikleriniz sadece başka ülkelerde oluyor, burası İtalya, Avrupa. Buraya sabah trenle gelip, dolaşırken eğik kule yıkılmasın diye tutar gibi yapıp resim çektiriyorsunuz. Karnınız açsa kafelerde sıra bekleyip yemek yiyorsunuz ve sonra kentten ayrılıyorsunuz.

Peki ama Pisa’ya nasıl gidilir ? Hemen söyleyelim, Türkiye’den Pisa’ya direk uçuş yok. Ama Allah’tan Pisa gelişmiş şehirlere tren ve otobüs yoluyla bağlanmış ve ulaşım son derece rahat. Tek sıkıntısı hızlı tren mevcut değil ama bu da size İtalya’nın güzel doğasını aheste aheste keşfetme fırsatı tanıyor.

Yurtdışına gidip gelenler için Avrupa’da Tren işini artık çözmüş durumdayız sanırım. Bilet makinesinden biletini al, girişte okut, trene bin, gideceğin şehre hızlı bir şekilde ulaş. Mis gibi. Roma Termini içinde aynısı geçerli. Arası 2 buçuk saat gibi sürüyor. Bilet fiyatları 15 € ile 25€ arasında değişiyor. Artan kurla işiniz zor tabi, Allah’tan biz kur düşükken  gittik 🙂

Pisa’da uluslararası bir havaalanı mevcut. Ama yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye’den THY veya Pegasus ile uçuş yok. Peki bu havaalanının artısı ne ? Cevap Ryanair 🙂

Nasıl mı ? Aşağıdaki görsel 2019 Ağustos’ta Skyscanner sitesinden alındı. 2019 Ekim ayı için uçuşları gösteriyor. Sizinde görebileceğiniz üzere 100 TL altında pek çok yere bilet alabilirsiniz. Özellikle Ibıza’ya 95 TL’ye bilet aklımızı çelmiyor değil yani 🙂 Ya da İtalya’nın güzel kentleri Alghero, Bari, Cagliari, Comiso, Lamezia Terme, Palermo, Brindisi… Neyse ağzımızdan akan suyu silip yazımıza devam edelim değil mi ? 🙂

Tabi bu yerlerde tatil yapıyorsanız benzer fiyatlarla günübirlik veya 1 gün kalmalı Pisa’ya da gelebilirsiniz. Schengen bölgesine girdiyseniz Pisa uçuşlarını bir kontrol etmenizde fayda var.

Neyse biz Tren yolu ile Pisa’ya geldik. Centrale durağında inince dilerseniz yürüyerek, dilerseniz de hemen istasyonun yanından kalkan otobüslerle turistik yerlerin bir arada toplandığı Mucizeler Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Ama otobüste dikkat edin zira bizim hemen yanımızda yer alan bir kızın çantasından cüzdanını arakladılar. Tipine güvenmediğiniz kişilerin yanında durmayın, yarı yolda inen kişilerden şüphelenin.

Tabi “yok aga ben otobüse bu şartlar altında binemem” diyorsanız yürüyerekte meydana ulaşabilirsiniz. Biz dönüşü yürüyerek yaptık, o yol üzerinde de güzel manzaralı bir köprüden geçiyorsunuz, onu da gezilecek yerler arasında yazdık zaten.

Peki Pisa’da nerede kalınır ? Açıkçası Pisa kalmak için çok küçük bir şehir. Gidip ana meydanı, mucizeler meydanını görülmeli ve tarihi kısımda biraz yürüyüşten sonra dönebilirsiniz. 1 Tam gün ayırmanız ve akşam treni ile kaldığınız şehre dönmeniz bence fazlasıyla yeterli bir zaman olacaktır. Zaten İtalya gibi dağı taşı gezilecek yerle dolu bir ülke için Pisa’da bir gece geçirmek biraz lüks kaçabilir.

Fakat kalmak isteyenler için Meydana yakın alanlarda yer alan oteller güzel bir deneyim olabilir. Meydanda yer alan eserlerin aydınlatması olduğu için gece de gezilebilir durumda.

Peki biz ne yaptık ? Roma gezimiz esnasında sabah yola çıkıp Pisa’ya oradan Floransa’ya gelmiştik. Sonra da gece Roma’ya geri döndük. Yol üzerinde gezilmesi gereken Lucca vardı ama onu zaman kısıtından dolayı bir başka seyahat planına dahil edilmek üzere sonraya bıraktık.

Evet artık Pisa’ya nasıl gidileceğini de öğrendiğimize göre sıra Gezilecek yerler yazısında değil mi ?

Pisa ile ilgili diğer yazılar için;

Pisa – Genel Bilgi

Pisa – Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır 

Pisa – Gezilecek Yerler 

Pisa – Ne Yenir ? 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir