Prag – Gezilecek Yerler

Old Town

Aslında şehrin kalbi burası. Turistlere yönelik tüm aksiyonlarda çoğunlukla burada dönüyor. Özellikle her saat başında Prag şehrinin simgesi olan Astrolojik saat çevresinde toplanan binlerce kişiyi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Tüm turistler saçma bir gösteri izleyeceğini bile bile her saat başı burada toplanıyor.  gün içerisinde bir merasim gibi tekrarlanan bu gösterinin belli bir amacı da var.

DSC_0016
Prag Şehrinin Simgesi; Astrolojik Saat

1400’lü yıllarda yapılan bu eser günün saatini, dünyanın güneşe göre konumunu gösteriyor. Ayrıca üzerinde biri ölümü, biri zevki, biri açgözlülüğü ve diğeri de kibri simgeleyen 4 tane kukla mevcut. Ölümü simgeleyen iskelet her saat başında çanı çalarak insanlara fani olduklarını hatırlatıyor. Aynı anda da yukarıdan da 12 havarinin geçiş merasimi başlıyor. Bu gösteri bir kaç dakika boyunca sürüyor.

Saat yapıldığı dönemde o kadar beğenilmiş ki bir benzerini daha yapmasın diye ustasının gözleri kör edilmiş ve adamcağız da kendini Charles köprüsünden atarak intihar etmiş.

Saat kulesinin tepesine 140 Çek kronu karşılığında çıkabiliyorsunuz. Buda yaklaşık olarak 20 TL gibi bir para ediyor. bence çıkmaya değer. Kulenin içine girdiğinizde yürüyerek yukarıya çıkmayı tercih edin, değişik pencerelerden şehrin çok güzel manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca kulenin ve şehrin yaşadığı değişimler de fotoğraflar eşliğinde sunuluyor.

DSC_0591

Jan Hus Meydanı

Ülkenin en renkli meydanı belki de. bir tarafında saat kulesi, diğer tarafında ise güzel bir mimariye sahip Tin kilisesi. Ortada belki biz oradayken yılbaşı olduğundan Christmas pazarı ve yılbaşı süslemeleri, büyük bir yılbaşı ağacı vs. pek çok güzel fotoğraf çekebileceğiniz yer bulunuyor. Hem gündüz hemde gece fotoğraf için süper kareler yakalayabilirsiniz.

DSC_0613

Bu arada meydanın etrafında yer alan ara sokaklara dalın. sizi bu ara sokaklarda başka güzelliklere götürecek. Prag’da kaybolmaktan hiç korkmayın, her kaybolduğunuz da yolun sonunun mutlaka güzel bir yere çıkacağını bilin yeter. Jan Hus meydanı yakınlarında ki sokaklarda Madame Tussoud müzesi, Sex makineleri müzesi, Thai masajları yapan dükkanlar, vitrinlerinde çeşitli şekerler yapan esnafların bulunduğu dükkanlar, çikolata dükkanları vs pek çok şey sizi bekliyor olacak. Sizlerde benim gibi hem ülkede ki turistik yerlere, hem de ülke sosyolojisine merak duyanlardansanız bu sokaklarda kaybolmak size çok şey anlatacak.

Vaclav Meydanı

Vaclav meydanı, başında ülkenin ulusal müzesinin bulunduğu, önünde devasa heykellerle birlikte size güzel fotoğraf çekme imkanı sunan bir alan. Meydan dan aşağı doğru Old Town’a doğru giderken sağlı sollu dizilen pek çok dükkan bulunuyor.

DSC_0392

Ayrıca meydana çok yakın bir konumda bulunan İstanbul Kebap, bizim gibi yurt dışında yemek konusunda sıkıntı çekenlerdenseniz tam size göre. Bir esnaf lokantası görünümünde olan bu alan biz gittiğimizde dolma, çorba, kuru fasulye ve daha pek çok yemek hazırlamıştı ve yemeklerin tatları gayet yerinde. Öğle zamanlarında Çeklerinde bu güzel lokantada yemek yediklerini görebilirsiniz.

Prag kent tarihini inceleyenler Jan Palach ismini sıkça duyarlar. Jan Palach Sovyet istilasına karşı yapılan protestoda, Ocak 1969’da kendini ateşe veren 20 yaşındaki bir öğrencidir. kendini yaktıktan 3 gün sonra %85 yanıkla ölmüş ve cenazesini 800,000 kişi izlemiş. Komünist yasalarının 1989’da çöküşünün ardından Palach ve rejimin diğer kurbanları Aziz Wenceslas / Vaclav heykeli önündeki küçük bir sunakta ölümsüzleştirilmiştirlerdir. Ayrıca kendini yaktığı yer bir haç heykeli ile işaretlenmiştir.

Karluv Most

Namı diğer Charles köprüsü. Ülkenin ve Prag’ın bir diğer sembolü. 516 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki bu köprü Vltava nehrinin ikiye böldüğü Prag’ın iki yakasını birleştirir.Yapımı yine Karl tarafından 1400’lü yıllarda tamamlanmıştır. Köprünün iki ucunda 2 kule yer alır. Ayrıca köprü üzerinde içlerinde bir Osmanlı askerininde bulunduğu 30 tane heykel yer alır. Ayrıca sonradan öğrendim ama Eski şehir tarafında kalan kule, dünyanın en hayret verici Gotik yapılarından birisi imiş.

DSC_0281

Ayrıca köprü üzerinde insanların sevdiği ve eliyle okşadığı küçük bir heykel göreceksiniz. İnanışa göre elini bu küçük heykele süren herkes bir gün Prag’a tekrar gidermiş. Burası gece gündüz üzerinde yoğun turist kalabalığını ağırlıyor. Sizde ziyaretiniz sırasında en az 10 kere burayı turlayacaksınız ?

Prag Kalesi

9. yy’da yapımına başlanan kale zaman içerisinde yapılan eklemelerle Guinnes rekorlar kitabına dünyanın en büyük kalesi olarak girmeyi başarmıştır. Kapısında sizi karşılayan 2 askerin nöbet değişimini mutlaka izleyerek içeri girin. Sonrasında geniş bir alana açılan kapı ardından İhtişamlı Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı Altın Yol, 16. yüzyılda kaleyi canlandırmak için yapılan Bahçeler, I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, 921 yılında yapılan Aziz George Bazilikası ve  içinde bir işkence odasının da bulunduğu Beyaz Kule, kale içinde görebileceğiniz önemli yerlerden bazıları. Kale içerisinde gezilebilecek pek çok yere ekstra para verilerek girilebiliyor.

DSC_0166

Kale içerisinde uzun tur bileti Eski Kraliyet Sarayı, Sv Jiri Bazilikası ve Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Altın Yol 350 Çek Kronu,

Kısa tur bileti Eski Kraliyet Sarayı, Sv Jiri Bazilikası ve Altın Yol 250 Çek Kronu’dur.

Lennon Duvarı

1980 yıllarında hükümet karşıtı göstericilerin idolü olan John Lennon’ın şarkı sözleri ve siyasi mesajları graffiti sanatçıları tarafından bu duvara yazılırmış. “Barışa bir şans ver” ve “Imagine” gibi ünlü sözlerin sürekli yazılı olduğu duvar, 1988 yıllarında hükümet tarafından beyaza boyanmış fakat Graffiti sanatçıları duvara yazılar yazmaya devam etmişler. Bugün ise eline her sprey boya geçirenin birşeyler yazdığı, sürekli olarak boya kokan anlamsız bir sürü şeyin yazılı olduğu duvarda sabit kalan tek şey ise gözlüklerinin arkasından bakan Lennon resmi.  Prag’a kadar gitmişken merkezi bir yerde yer alan bu duvarı ziyaret etmeyi ve önünde Beatles şarkıları söyleyen sanatçıları dinlemeyi es geçmeyin.

DSC_0684

Su değirmeni ve Aşk Kilitleri

John Lennon duvarından aşağıya doğru biraz yürüdüğünüzde Vltava nehrinin küçük kanallarının birinin üzerine yapılmış dar bir köprü ve körünün korkuluklarına asılmış yüzlerce kilit göreceksiniz. Buraya kilit asan aşıkların ömür boyu ayrılmayacaklarına duyulan bir inanış var. Dünya da pek çok şehirde bulunan bu kilit köprüleri arasında aslında pek de orjinal olmayanlardan birisi burada. Yinede görmeye değer. köprünün hemen yan tarafında bulunan ve sonrasında neden uğramadık diye hayıflandığım kafede sizler oturarak güzel manzara eşliğinde içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

DSC_0690

Danseden Ev

1997 yılında Fred ve Ginger isimli iki mimar tarafından inşa edilen ve Prag’ın klask mimarisine inat modern bir tarzda inşa edilen bina Prag’da turistlerin mutlaka görmeleri gereken yerlerden birisi. Bu güzel binanın sadece son katı ziyarete açık bulunuyor. Dans eden evin son katı dışındaki yerlerde uluslararası firmaların ofisleri yer alıyor. Ayrıca binanın son katında Celeste restaurant adında oldukça lüks bir restaurant da yer alıyor.

danseden

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir