Prag – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Prag yaklaşık 12 parçaya bölünmüş bir şehir. 1 numara merkeze en yakın kısmı simgeliyor. Rakamlar büyüdükçe merkezden uzaklaşıyorsunuz. Fakat zaten küçük bir şehir olduğundan ekonomik bir tatil yapmayı planlıyorsanız, iyi kurgulanmış ulaşım sistemini de göz önüne alarak şehirden uzaklaşmaktan korkmayın. Ayrıca güzel Prag evlerinde AirBnb ile çok güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Booking.com ve diğer sitelerde de çok güzel kalınacak yerler bulunabilir fakat biz kendi yemeklerimizi kendimiz yapmayı tercih ettiğimiz için AirBnb çok daha uygun oluyor. Fakat illa merkeze yakın bir yer olsun diyorsanız aşağıdaki haritada nehire yakın olan yerleri tercih edebilirsiniz.

Biz Prag’da AirBnb ile tuttuğumuz 2 ayrı evde kaldık. Sebebi ise aslında 2. evi daha çok beğenmiştik. Fakat ziyaretimizin ilk 2 günü müsait değildi. Bu sebeple 3. ve 4. gün orayı ayarladık. İlk 2 günümüz içinse  başka bir ev tuttuk. Kaderin bir cilvesi olsa gerek ilk kaldığımız eve bayıldık. Kalmak için son derece uygun. Şehrin merkezi yerlerinden geçen tramvay ile kolayca ulaşabiliyorsunuz.Ev sahibi Hana son derece misafirperverdi. Uçağın rötar yapması nedeniyle bizi evde büyük bir sabırla beklemiş. Oda son derece temizdi. Ayrıca içerisi de son derece kompakt tam bir otel odası şeklinde hazırlanmış. Aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Industrial studio close to center

2. Kaldığımız ev ise ilk kaldığımız eve yürüme mesafesi uzaklığındaydı. Yukarıda bahsettiğim numaralandırılmış parçalardan 9. parçada yer alıyordu. Fakat ilk kaldığımız ev 12 de yer almasına rağmen tramvay nedeniyle ulaşımımız konusunda sorun yaşamadık.

2. ev diğerine nazaran temizlik açısından biraz daha kötüydü diyebilirim. Buraya da metro yakın. Ve güzel olan evin bir teraası bulunuyor. Kış olduğu için bu terası kullanamadık fakat yazın eğlenceli olabilir. Bu evin girişi için ev sahibi bizi karşılamadı. Anahtarları alıp içeriye girmek için odadan kaçış oyunlarını andıran bir şifreyi çözmek zorunda kaldık. Öncelikle apartmanın girişinde yer alan taş benzeri bir kilitli kutuyu bulduk. Aslında mail ile tarif edilmişti fakat bulmak baya bir zaman aldı. Sonrasında ise kutuyu açmak için biraz uğraştık. Şifreyi çözdük ve anahtarlara uğraştık. Biz eve gittiğimizde bizden önce orada kalan çekik gözlü arkadaşlar binadan ayrıldı. Bavulları bırakıp çıktık. Sonrasında temizlikçi girip odayı temizledi. Biz akşam döndüğümüzde ev temizlenmişti fakat dediğim gibi ilk kaldığımız ev kesinlikle çok daha güzeldi. Yine de ilgilenenlere ve diğer evde yer bulamayanlar için link aşağıda. Tabi dediğim gibi şehir merkezine daha yakın yerlerde farklı alternatifler bulunabilir.

Bright apartment with terrace

prag harita
Şehre daha yakın yerler için Prag yazısına mümkün olduğunca yakın yerleri tercih edebilirsiniz.

Ulaşım Sistemi

Prag’da kolay bir seyahat için öncelikle ulaşım sistemini çözmeniz gerekiyor. Biz gittiğimizde ülke yılbaşı tatilinde olduğu için soru soracak bir kişi bile bulunmuyordu. Üstelik ülkenin toplu taşıma sistemi bizimkine çok uzak olduğu için, konuyu ancak 3. günümüzde denetim için çevrildiğimizde anlayabildik. Şöyle ki Prag’da aslında vicdana dayalı bir ulaşım sistemi mevcut. Yani herhangi bir vasıtaya bindiğinizde bir bilet okutmak zorunda değilsiniz. Yine de kullanmak isteyenler için kısaca anlatalım. Metro girişlerinde bulunan makine veya dükkanlardan bir bilet satın alıyorsunuz ve bu biletler belirli bir süre boyunca geçerli. yani diyelim ki 1 günlük bilet aldınız. Bu bileti aldığınızda metro girişlerinde bulunan sarı kutularda 1 defa okutuyorsunuz. Okuttuğunuz cihaz bilete bir tarih atıyor ve süre başlamış oluyor.Bu biletleri kontrol eden görevliler nadiren ortaya çıkıyorlar ve söylenene göre kimi zaman sivil kıyafetle kontrol yapıyorlar. Eğer belirtilen süre içerisinde geçerli bir biletiniz yoksa size 700 kron cezayı kesiyorlar.

Bize 3 gün boyunca kimse rast gelmedi. Bazen bizde geçerli biletimiz olmadığı için kaçak olarak araçları kullandık. fakat 1 günlük bilet aldığımız bir zamanda, bileti İstanbul’daki sistem gibi her geçtiğimizde okuttuk ve makineler tarih ata ata oradaki yazıyı okunmaz hale getirdi. Sonunda bir kontrole rastladık. Bileti kontrol eden görevli “there is a problem” deyince yüreğimiz ağzımıza geldi fakat Allah’tan babacan bir kişi çıktı da halimizi anladı. Tabi bizim “soru soracak kimsemiz yoktu dememizde etkili oldu sanırım.

Prag’da oldukça iyi bir ulaşım sistemi bulunuyor. Şehrin her yerine Tramvay ve metrolarla ulaşabilirsiniz.

prague-metro-trams-stops

Haritanın tam boyutlu haline buradan ulaşabilirsiniz.

Evet kısaca böyle. Şimdi geçelim Gezi rehberimize

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir