Roma – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Öncelikle Roma’ya nasil gelebilirsiniz hemen kısaca ondan bahsedelim. Roma’ya Türkiye’den sadece İstanbul’dan seferler bulunuyor. İstanbul Havalimanı’ndan THY, Sabiha Gökçen’den ise Pegasus ve Alitalia seferleri mevcut. Tabi Alitalia ile ilgili son zamanlarda İstanbul uçuşlarını durduracağı yazılıyor bir süredir ama son baktığımda Skyscanner’da hala görülüyordu.

Bilet fiyatları konusunda iyi haber veremeyeceğim çünkü maalesef çok uygun fiyatlar yok. Ama çok el yakan fiyatlarda değil açıkçası.

Şu an en uygun fiyatlar ilginç ama THY olarak görünüyor. THY’nin bu kente günde pek çok sefer de düzenlediğini söylememiz lazım. Aşağıda da görebileceğiniz gibi 09:00’da bindiğiniz takdirde zaman farkından dolayı 45 dakika sonra Roma’dasınız !!!

Oh ne güzel değil mi ? Ama zaman farkı dönüşte intikamını alarak 4 saat 40 dakikalık zorlu bir yolculuğa sokuyor sizi 🙂

Tabi aslında yol hem gidiş hemde dönüşte 2 buçuk saat kadar sürüyor.

Aşağıdaki gibi sabah gidiş akşam dönüş biletleri ayarlarsanız gün kaybı da yaşamadan daha fazla yer keşfedebilirsiniz.

Evet şimdi Roma’ya hoşgeldiniz. Artık havaalanına indikten sonra en büyük sorunumuz olan  şehir merkezine nasıl gideceksiniz sorusuna geçebiliriz. Türkiye’den Roma’ya giden uçaklar genelde Fiumicino Havaalanına iniyor. Bu hava alanı da şehre 38 km uzaklıkta. Yani biraz uzak. Fakat dert etmeyin İtalyan hükümeti sizin için çeşitli alternatifler geliştirmiş durumda.

Öncelikle eğer trenle ulaşmayı düşünüyorsanız 2 farklı seçenek mevcut. Birincisi Leonardo Express 32 dk içerisinde sizi Termini, Yani Roma merkez Tren istasyonuna ulaştırıyor. 15 yada 30 dk’da bir hareket ediyor, bilet ücreti 14 €. Birde Banliyo Trenleri var ama bunlar biraz karışık o nedenle pek bulaşmayın derim. Metro haritası aşağıda mevcut, eğer zaman içerisinde değişirse diye de linki şurada

Onun dışında Hava alanında bizdeki Havaş’a benzer Terravision otobüsleri (Ücret 5€), Bus Shuttle (5€), Terminal 1 durağından kalkan ve Termini ve Tiburtina’ya giden halk otobüsü (4,5€) ve olmazsa olmaz taksi (yaklaşık 50€) ücret ödeyerek otelinize ulaşabilirsiniz. Biz Termini’de kaldığımız içi direk Leonardo Express kullanmıştık, ama bu durumda otobüs seçenekleri daha cazip olabilir.

Nerede kalınır sorusuna cevaplayacak olursak bence en makul yer Termini’ye yakın bir otelde kalmak. Burada hem pek çok seçenek bulunuyor hemde ulaşım açısından çok rahat edeceksiniz. Biz tam bir Backpacker gibi ucuz otel, bol bol gezme prensibiyle Hotel Hollywood isimli bir yerde kalmıştık. Evet beklediğimizden biraz daha dandik bir yerdi. Ama resepsiyondaki kadın ne kadar çok Türk geliyor bu sıralar demesiyle birlikte milletçe aynı fikirde olduğumuzu görüp sevinmiştik ama sonra kur nedeniyle bu kadar çok Türk’in burayı tavsiye ettiğini anlamıştık.

Tavsiye eder miyim bilmem ama biz bu otele bağlı karşı binadaki bir dairede kalmıştık. Bir insanın sadece yan şekilde girebileceği ve içeride hiç bir şekilde sağa sola dönemediği asansör bile görülmeye değerdi açıkçası. Yani yatmadan yatmaya otele gidiyorsanız paranızı başka yerlere harcamanızı ve otel masraflarını düşük tutmanızı tavsiye ederim çünkü gezilecek çok yer, yapılacak çok atraksiyon var Roma’da

Roma ile ilgili diğer yazılarımız için

Roma – Genel Bilgi

Roma – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Roma – Gezilecek Yerler

Roma – Ne Yenir?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir