Saraybosna – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Bosna Hersek Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden birisi. O nedenle yurtdışına çıkmak isteyen Türk turistler için ilk akla elen yerlerden birisi. E talep yoğun olunca haliyle çok fazla uçuş alternatifi de oluyor.

Biz de Pegasus’un kredi kartını alanlara bir bilet bedava + 2. bilete %50 kampanyalarını birleştirerek toplamda 417 TL’ye 2 kişi gidiş dönüş biletlerimizi aldık. Tabi şu günlerde bu fiyatlara bilet bulmak imkansız ama hala hem uçak bileti, hem kalacak yer bakımından en ekonomik rotalardan birisinin Saraybosna ve Bosna Hersek olduğunu söylememiz gerekli. Bugünde aynı fiyatlarda olmasa bile çok uyguna biletler bulabilirsiniz.

Neyse, biletlerimizi böyle ucuza ayarlamışken birde kalacak yer ayarlamamız gerekiyor tabi. Bu kadar uygun uçak bileti ayarlayınca kalacak yer için biraz daha cömert davranabilirsiniz. Ev için biraz  araştırma yaptıktan sonra en makul olanın Booking’de bulduğumuz ev olduğunu anlıyoruz. Hem çarşının dibinde, hem çatı katı ve harika bir şekilde dizayn edilmiş bu evi tutmaya karar veriyoruz. Booking puanı şu an 9.8. yani kusursuza yakın. 3 gece için 1.108 TL ödedik. İki çift kaldık. Yani geceliği çift başına 180 TL civarına geliyor. Bu da gayet makul.

Kaldığımız ev hakkında da biraz bilgi verecek olursak, burası bir çatı katı ve camlar tavanda. Yani “kafamı çıkarınca Bütün Saraybosna ayaklarımın altına serilsin” dememeniz gerekiyor. Ev gayet güzel bir şekilde aydınlanıyor ve isterseniz cam tavanları açabiliyorsunuz, tabi yağmur kar yoksa. Tek eksi yanı olarak gösterilebilecek kısmı ise binada asansör olmaması. Ama apartman kapısından çıktığınızda direk merkez çarşının içine çıkacağınız için bunu da görmezden gelebilirsiniz.

Evde küvetli bir banyo ve mutfak yer alıyor. Yani isterseniz kendi yemeklerinizi yapabilirsiniz. Bence Saraybosna gibi köftelerin, böreklerin ve nefis etlerin havada uçuştuğu bir ülke için gereksiz ama tercih meselesi tabi. Ev gayet temiz ve herşey yerli yerinde. 2 yatak odası ve bir salonu var. İki çift hatta kabul ederse bir çiftte salonda kalmak üzere 3 çift gayet rahat bir şekilde yerleşebilirsiniz.

Saraybosna, şehir içinde gezilecek yerler konusunda sizi fazla zorlamayacak bir şehir. Zaten küçücük bir çarşısı mevcut. Onun dışında şehrin tepelerine çıkıp şöyle güzel bir manzaraya karşı bir sallama çay (evet demleme çay şehrin sadece merkez taraflarında mevcut) içelim derseniz otobüslerle veya taksilerle seyahat edebilirsiniz. Zaten oralarda son derece yakın. Hem efendim burada bir taksici ile tanışıp ondan şöyle bir Türkiye güzellemesi dinlemek koltuklarınızı kabartıyor. Taksiye binin ve gerilerek “i am from Turkey” diyin. Sonra bırakın o konuşsun 🙂 Türküler, ilahiler ve neler neler. Dilini pek anlamasanızda kalplerinizin birlikte olduğunu hissedin. Biz havaalanından şehre gelirken taksiye bindik. Zaten klasik olmuş bir şekilde tablet bilgisayardan veya cep telefonundan Mostar turu yaptıkları resimleri size gösterecekler. Sonra Mostar’a nasıl gidileceğini kolay kolay bulamayacağınız ve günübirlik yapacağınız için mecburen o teksiciyi arayacaksınız 🙂 Neyse o kısmı Mostar yazısında detaylıca yazdık zaten 🙂

Ayrıca Bosna’da para birimi Bosna Markı, kısaca KM. Bu KM’lerden 2 tanesi 1 Euro civarında tutuyor. 3 tane Türk Lirası ise 1 KM yapıyor haliyle.

Şehirden havaalanına giderken ise biraz geç kaldık. Birde 4 kişiyiz, 2 büyük valiz… Küçük bir taksiye sığmayız diye binmeyince diğer taksilerde bizi almadı. Orada taksicilerin kötü yüzüyle tanıştık. Sonra yoldan geçen bir süper hero bir amca bizi aldı da sağolsun havaalanına bıraktı. Biraz korsan taksi gibi oldu ama el mahkum 🙂 Havaalanı şehir arası yaklaşık 25-30 KM tutuyor.

Havaalanından şehre en ekonomik şekilde ulaşım için Havaalanının yakınlarında yer alan Dubrinje durağından geçen 103 numaralı troleybus veya 31E kodlu otobüslere binebilirsiniz. Biletler kiosklardan alınınca 1,60KM, otobüsün içinden alınırsa 1,80 KM.

Bosna içinde ulaşım sanırım 1-2 KM civarında. Aslında pek ihtiyacınız olmuyor ama ek bir bilgi olsun. Elektrikli otobüsler burada hala kullanımda. Bu elektrikli otobüsler şehre güzel bir nostaljik hava katıyor. Zaten bol bol göreceksiniz.

Evet Saraybosna Nasıl gidilir, nerede kalınır yazımız böyle…

Şimdi gelelim gezilecek yerlere

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir