Selanik – Nasıl Gidilir ? Nerede Kalınır ?

Selanik aslında hepimizin çok duyduğu bizden bir şehir. Sebebi tarihimizde önemli bir yere sahip olması. Hatta öyle ki Türkiye’de yaşayan pek çok kişi Selanik’i Türkiye sınırları içerisinde bile sanıyor olabilir. Ama maalesef Selanik artık bizim topraklarımızdan uzakta. Fakat hemen üzülmeyin, bizim topraklarımız da değilse bile buraya ulaşmak o kadar da zor değil. Hatta pek çok alternatif olan nadir şehirlerden birisi. Şimdi fazla uzatmadan bu alternatiflere kısaca göz atalım.

  • Arabayla gitmek isteyenlere güzel bir haberimiz var. Selanik İstanbul’dan yaklaşık 600 km uzaklıkta. Çok mu dediniz ? o zaman size Ankara’nın 450, İzmir’in 500 km uzaklıkta olduğunu hatırlatmak isterim. Üstelik her yıl arabayla yollarına düştüğümüz Bodrum’un 700 km olduğundan bahsetmiyorum bile. Yollarda kaymak gibi yani, hem Türkiye tarafında, hemde Yunan tarafında.

Yani evet, İstanbul’dakiler için burası o kadar da uzak değil. Tek canınızı sıkacak konu gümrükte geçireceğiniz vakit olabilir. Bu durumu’da şuraya tıklayarak gümrükteki kameraları canlı yayınla takip ederek aşabilirsiniz. Nasıl hizmet ama ?

Bize kalırsa sanki akşam saatlerinde istanbul’dan çıkıp, gece geç saatlerde gümrüğü aşmak bekleme süresini azaltmak açısından çok iyi olabilir. Böylece şehre sabaha karşı varıp, kahvaltınızı güzel bir yerde yapabilirsiniz. Fakat sabaha doğru gümrüğe varırsanız trafik olmaya başlıyor. Gün içerisini ise saymıyorum bile.

  • Selanik’e gitmenin en iyi yolu, hele sonrasına bir de deniz tatili, Halkidiki ekleriz diyorsanız araba ile gitmek. Böylece tatilinize bir Dedeağaç, Kavala’da ekleyebilirsiniz. Yaa birde Thasos adası var, onu da ekleyelim. Unutmayın Yunanistan sınırları içerisine girdiğinizde acele, telaş, panik, hız geride bırakmalısınız. Her yeri doya doya sakin sakin gezin. Kendi arabanız veya şirket aracınızla nasıl yurtdışına çıkabileceğinizi anlattığımız şu yazıyı okuyabilirsiniz.  

  • İkinci seçenek tabiki uçak yolu ile Selanik’e ulaşmak. Buraya Türk Hava Yolları ve Yunan Aegean Airlines uçuyor. Bir ay sonrası için 2 kişi gidiş dönüş THY 1250, Aegean Airlines ile 1.800 TL civarında uçak biletleri bulabilirsiniz. Türk Havayolları’nın akşam ve sabah olmak üzere 2 seferi bulunuyor. Yolculuk yaklaşık 1 Saat 20 dk sürüyor. Böylece gümrük ve yolda kaybedeceğiniz zamanı atlayacaksınız. Ama göreceğiniz yolları ve güzellikleri de atlayacağınızı unutmayın. 

Selanik havaalanına geldiğinizde şehre ulaşmak için OASTH halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. Bu otobüslerden 78 gün içinde her yarım saatte bir sefer yapar. 78A Sabah 05:00’de bir kere ve 78N’de gece seferlerini yapmaktadır. Şehir merkezi Platia Aristotelous durağıdır. Biletler otobüse bindikten sonra içerde yer alan makinadan alınabilir. Bilet ücreti 2€, öğrenci 1€.

Ve tabi her havaalanının olmazsa olmazı taksiler. Yaklaşık 25 dk süren yolculuğun ortalama tutarı 20€ civarında. Tabi araba kiralama seçeneği de her zaman baki. 

  • Bir diğer seçenek bir Tur firması ile bu geziye çıkmak olabilir. İki kişi için 4 yıldızlı otelde 1 gece kalmalı tur yaklaşık olarak 700 TL civarında çıkıyor. Ama bu turlarda dikkat etmeniz gereken nokta yılın tüm zamanlarında bu turların mevcut olmaması diyebilirim.

  • Bunun dışında Grupon vs sitelerden de benzer şekilde belki biraz daha tanınmamış turizm firmalarıyla daha uyguna seyahat edebilirsiniz.
  • Son olarak ise İstanbul’dan Selanik’e 250 TL’den başlayan fiyatlarla otobüs biletleri bulabilirsiniz. Metro, Ulusoy gibi firmalar bu seyahat imkanını sunuyorlar. Uçağa binemem, arabam yok, Turizm firmalarına güvenmiyorum diyorsanız bu seçenek tam size göre olabilir. (Ulusoy bu seferlerini bir süreliğine durdurmuş sanırım ama Metro Devam)

Nerede Kalınır: Selanik’te nerede kalınır derseniz açıkçası biz buraya günübirlik bir seyahat için geldiğimizden dolayı bir yer önermem zor olabilir. Fakat şehri gezerken sizinde farkedeceğiniz üzere Aristotales Meydanı’nın çevresi hem manzara olarak en güzel yer diyebilirim. Şehrin diğer meydanları olan Navarino Meydanı ve Xan Meydanı’da yine popüler yerler arasında. Gece hayatına düşkünseniz Aristotales Meydanı’na yakın bir yerde bulunan Ladadika gece hayatı ve akşam canlılığı nedeniyle oldukça popüler bir yer. Şehrin daha iç kısımlarında yer alan Ana Poli ise eski şehir surlarının görülebildiği daha tarihi bir alan. Buradan Aristotales Meydanı’na yürüdüğünüzde ise Egnatia, Rotanda gibi bölgelerde kalınabilecek yerler arasında yer alıyor. Bahsettiğim tüm bu alanlar yürüme mesafesinde yer alıyor ve aslında bir kare oluşturuyor. 

Evet Selanik’te ulaşım ve kalınacak yerleri kısaca özetlemiş olduk, Şimdi sırada asıl amacımız gezilecek yerler var. Hadi devam edelim

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir