Selanik – Ne Yenir ?

Şimdi yazının başında açık açık yazalım. Selanik’e günübirlik bir seyahat yapacağımız için ne yenir konusunda pek bir araştırma yapmadık. Fakat sonrasında yazıyı yazmak için biraz araştırma yaptığımda pişman olmadım değil. Şimdi bulduğum bilgileri sizinle paylaşayım.

Öncelikle Selanik yurt dışında yemek yemek için en şanslı olduğunuz yerlerden birisi. Neden mi ? Çünkü burası hem uzun  yıllar bizim olması nedeniyle yemek kültürü olarak bize son derece yakın. Buna birde son yıllarda artan Türk turist sayısı eklenince yemek alternatifleri oldukça artmış.

Bu arada belirtmekte fayda var ki, Türk turistlerin dünya üzerinde güzel bir şekilde karşılandığı yerlerden birisi Yunanistan. Bunun nedeni tabi ki halkların ortak geçmişleri ve buraların en yoğun Turist yoğunluğunun Türkiye’den gelmesi. Özellikle Türkiye’den göçe zorlanan Yunan’lıların çoğu buraya gelmiş ve hala Türkiye’den bizim memleket diye bahsedenler bile var. Mesela izlediğim Ayhan abi’nin şu programındaki hanım efendi gibi pek çok insan bulunuyor. 19:40’dan sonrasına dikkat !!!

Neyse şimdi yemeklere geçelim  ve öncelikle Selanik’e özgü yemek türlerine bir bakalım. Mesela Selanik Böreği, Selanik gevreği, Kaçamak, Selanik yoğurdu, Selanik fasulyesi, Barbuşka tatlısı, Selanik usulü peynir tatlısı, Selanik baklavası şehrin en meşhur yemekleri imiş.

Selanik gevreği – Resim alıntıdır !

Meşhur Selanik böreği için Bougatsa Giannis tercih edilebilir. Böreği görünce bizim Kürt ya da Küt böreğine çok benzediğini göreceksiniz zaten.

Bougatsa Giannis – Resim alıntıdır !

Selanik olmazsa olmazlarından birisi balık ve meze için Aristotelous Ouzerie veya  Agora Ouzeri en çok tavsiye edilen yerler olmuş.

Agora Ouzeri – Resim alıntıdır !

Aynen Türkiye’de olduğu gibi burada da bir pastane veya tatlıcı Pastane lezzetleri için  Chatzis Patisserie, şerbetli tatlılar için  Nikiforou Pastanesi, İşkembe çorbası için ( evet yanlış duymadınız, bu kadar yakınız birbirimize işte) Paçaciko Estiatorio’yu tercih edebilirsiniz. Paçaciko’nun Paçacı anlamında kullanıldığına da dikkatinizi çekerim.

Bizim günübirlik kısa seyahatimizde vaktimiz olmadı ama bir sonraki seyahatimiz için hepsi burada dursun.

Chatzis Patisserie – Resim alıntıdır !

Bunlara baktınız hiç birisi size uygun gelmediye o zaman yapacağınız şey, kordon da güzel bir manzarası da olan Mado kafeye gitmek olabilir. Mado’da hem et, hem de tatlı çeşitlerine doyabilirsiniz. Mado dışında da özellikle Atatürk evi civarında Türk damak tatlarına uygun restoranlar bulunuyor.

Selanik’te meşhur kahve zinciri Mikel, Rakısı Ouzo, Yunan birası’da Selanik dönüşü arkadaşlarınız tarafından sorguya çekileceğiniz buranın meşhurları.

Şimdiden afiyet olsun.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir