Toledo – Genel Bilgi

Toledo Gezisi

Toledo Gezisi açıkçası ilk başta aklımızda hiç yoktu. Madrid’e gideceğimi söylediğim arkadaşlarım orada gezilecek asıl yerler Toledo’da demişlerdi. Gerçekten de Madrid ve sonrasında Toledo’yu gördükten sonra bende bu şehre gelecek olan arkadaşlarıma aynı tavsiyeyi vereceğim.

Kısaca Toledo’yu anlatacak olursam,  Burası, Madrid şehrine yaklaşık olarak 70 KM uzakta bulunan ve etrafında İber yarımadasının en büyük nehri olan Tako nehrinin kıvrandığı bir şehir. Şehrin kuruluşunun buraya denizci bir millet olan Fenikeliler ile geldikleri ve sonrasında burada kaldıkları söyleniyor.

Şimdilerde UNESCO tarafından koruma altında olan bu küçük şehirde yaklaşık 75.000 kişi yaşıyormuş. Burası yaşayan tarihi ile turizm açısından İspanya’nın en önemli şehirlerinden birisi.

Toledo gezisi öncesinde bilmeniz gereken bir kaç noktayı anlatalım. Büyük İspanyol krallığına başkentlik yapan şehirde 3 semavi dine ait yapılar bulunuyor. tabi en görkemli yapılar Hrıstiyanlığa ait olanlar.

Toledo Gezisi – Önemli Kişiler

Bu şehirle bütünleşen önemli sanatçılarda bulunmakta. Mesela Don Kişot’un yaratıcısı ünlü yazar Cervantes bu şehirde doğmuştur.

Toledo-gezisi-donkisot

Zaten sokaklarda gezerken pek çok yerde Cervantes  ve atına binmiş elinde mızrağıyla giden Don Kişot heykellerini, hediyelik eşyalarını göreceksiniz.

Toledo-gezisi-donkisot-selfie

Bunun dışında Yunanistan’da doğan El Greco ise saraydan davet alınca buraya gelmiş ve ömrünün kalan 37 yılını burada geçirmiş.

Toledo-gezisi-cervantes

Şehirde dolaşırken çok nadir araba vs görebiliyorsunuz. Neredeyse hiç bozulmamış daracık sokaklarında eski zamanlarda atlıların bu sokaklardan geçtikleri gözünüzde canlanıyor.

Burada tarihi zamanlardan beri çeliğin en iyi işlendiği şehirlerden birisi olarak görülüyor. Hatta ne kadar doğrudur bilinmez ama Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıçlarınında burada yapıldığı söyleniyor. hatta Hürriyet gazetesinde çıkan bir habere göre burada bulunan atölyelerin sahiplerinden birisi turistlerin en çok Osmanlı kılıçlarına, özellikle de Yavuz Sultan Selim’in kılıcına ilgi gösterdiklerini belirtmiş. Habere şuradan ulaşabilirsiniz.

Kılıç fiyatları 28 Euro’dan başlıyor 250 Euro’ya kadar çıkıyor. Kılıç dışında yine burada satılan zırhlı elbiselerin fiyatları da 3 bin-30 bin Euro arasında satılıyor. Ülkeye nasıl sokarsınız bilemem ama böyle bir kılıç salonunuzda harika görünebilir.

Diğer Toledo yazılarımız için;

Toledo – Genel Bilgi

Toledo – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Toledo – Gezilecek Yerler

Toledo – Ne Yenir ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir