Toledo – Gezilecek Yerler

Puente de Alcantara

Burası Aslında Toledo şehrine girerken geçtiğiniz bir köprü. Siz ziyaretine gittiğinizde bu kadar güzel bir karşılama yapan çok fazla şehir yoktur aslında. Romalıların şehri kurduktan sonra yapmış oldukları köprünün ismi ise Arapça’dan geliyor ve anlamı da çok manidar “Köprü” 🙂

IMG_3690

Zocodaver Meydanı

Yürüyerek şehre geldiğinizde Alcantara köprüsünden geçip biraz yokuş çıktıktan sonra Zokodaver meydanı görülüyor.Burası aslında bu küçük şehrin şirin meydanı. Buradan biraz ilerdeki devasa yapı Alcazar’ın kuleleri görülüyor. Şehirde yemek veya atıştırmalıklar bulabileceğiniz ender yerlerden birisi burası. Burada sol tarafınızda bulunan pastanelerde Toledo’nun efsane lezzetlerinden Marzapan’ın tadına bakabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan pek çok dükkandan hediyelik eşya alışverişinizi de yapabilirsiniz. Özellikle Don Kişot temalı olanları tercih edebilirsiniz.

IMG_3713

ALCAZAR:

Şehirde bulunan en güzel ve görkemli yapılardan birisi İmparator Şarlken tarafından şehrin en yüksek noktasına yaptırılmış olan Alcazar. Alcazar’ın içinde bugün silah müzesi ve İspanya’nın en büyük kütüphanesi bulunuyor.

Alcazar kelimesi de İspanyolca’ya yine Arapça’dan geçmiştir. Aslı Al-Kasır olan Alcazar aslında kale anlamına gelir.

Yaşadığı tarihi süreç içerisinde bu yapı pek çok amaçla kullanılmış. Kale, Kraliyet sarayı, İspanyol iç savaşı sırasında milliyetçilerin merkezi… Fakat yaşadığı tüm bu tahribat ve yangınlara rağmen bugün tüm ihtişamıyla ayakta durmaktadır.

IMG_3779

Santa Iglesia Katedrali

Katedrali anlatmaya başlamadan önce kısa bir bilgi vermek istiyorum. Katolik inancında  bir yerin şehir olabilmesi için, katedrali bulunması gerekmektedir. Bir yerin katedral olarak adlandırılması içinde Papa tarafından bu amaçla kutsanması gerekmektedir. Toledo’da bulunan  Santa Iglesia Katedrali, İspanya’daki diğer bütün katedrallerden daha üstün görülmektedir. Bunun sebebinin ise İspanya’nın Kardinalinin, başkent Madrid yerine burada yaşaması olduğunu sanıyorum.

Burasının bir diğer özelliği ise Avrupada bulunan gotik mevcut yapılar içinde, büyüklük bakımından ilk sırada olmasıymış.

Katedralin ön cephesinde: 3 kapı var. Bunlardan ortada bulunan kapı bağışlanma kapısı ve bu kapıdan girenler doğrudan günah çıkarma kabinlerine gidebiliyorlar. Diğer kapılardan: sol taraftaki kapı “kıyamet kapısı”, sağ taraftaki kapı ise “İsa’nın son yargısı” kapısı olarak isimlendirilmiş. İsa’nın Son yargısı kapısının üzerinde Hz isa ile ilgili betimlemeler bulunuyor.

Bağışlanma kapısının üzerinde ise Hz. Meryem’in 7’nci yüzyılda Toledo’nun  başpiskoposu olan İldefonso’ya tören giysisi vermesi sahnelenmiş.

Katedrale giriş ücretli ve biletler kapıda satılıyor. Ayrıca katedral içerisinde fotoğraf ve video çekimi yapmak yasak.

IMG_3776IMG_3751

Toledo küçük bir şehir ve aslında gezilecek büyük ve belirli yerler yok. Fakat burası tamamen tarihi bir şehir ve kendinizi hemen tarihin kucağında bulacaksınız. Etrafta bir tane bile yıkık dökük bina bulunmuyor. IMG_3750

Diğer Toledo yazılarımız için; 

Toledo – Genel Bilgi

Toledo – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Toledo – Gezilecek Yerler

Toledo – Ne Yenir ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir