Valencia – Genel Bilgi

Valencia hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızdan merhaba ! Valencia ismine futbol takımı  sebebi ile hepimizin az yada çok aşinalığı bulunuyor. Bizim buraya geliş hikayemiz ise Barcelona seyahat biletlerini almamız ile başladı. Nedense hep yurtdışı seyahatlerimi biraz uzun tutuyorum. Sanırım vize, uçak bileti, otel bir sürü uğraştan sonra yurtdışına çıkmışken sadece 1 şehri gezmek istemiyorum. Gittiğim ülkeyi doya doya yaşamak ve mümkün olduğunca çok şehri gezmek istiyorum. Fakat böyle yaptığımda da şunu fark ettim ki bazı şehirlerin tadı damağımda kalıyor. Valencia’da benim için tadı damağımda kalan şehirlerden birisi oldu.

Valencia-hakkinda-genel-bilgi-1
Yeni Valencia’dan eski Valencia’ya bakış

Valencia iklimi

Valencia harika bir iklime sahip. Kasım ayında şehirde mont ihtiyacı olmadan tshirtlerinizle gezebiliyorsunuz. Biz gittiğimizde akşamları sokaklar o kadar kalabalıktı ki muhtemelen evinde oturan kimse yoktu. Bütün şehir nerede bir cafe, bar bulmuşsa orada  Zaten İspanyollar genel olarak keyiflerine çok düşkün adamlar ama Valencia bunu en belirgin olarak gördüğüm şehir diyebilirim. Valencia güncel hava durumu için şuraya tıklayabilirsiniz. 

Akşamları dışarda gezenlerden bahsetmişken, en güzel takım elbiselerini giyerek dışarı çıkan 70 yaş üstü el ele gezen çiftlerden bahsetmezsem olmaz. O kadar şeker yaşlı çiftler gördük ki anlatamam. Bu yaşlı çiftler genellikle Old Town bölgesinde yer alırken, gençler daha çok şehrin yeni yerleşim yerlerinde yer alıyorlar.

Valencia-hakkinda-genel-bilgi-2
Valencia’nın kalbinin attığı sokaklar… Rodeo, Tren istasyonu ve Old Town

Valencia Tarihi

Valencia hakkında genel bir bilgi verecek olursak burası İspanya’nın 3. Büyük şehri. Romalılar tarafından kurulmuş ve daha sonra Araplar tarafından fethedilmiş. Endülüs devletinin zayıflamasıyla birlikte 1238 yılında Aragon kralı James tarafından işgal edilmiş. Şehir büyük bir limana da sahip olmasının avantajıyla 15. YY’da altın devirlerini yaşamış. Şehrin isminin anlamı Arapça “güç-kuvvet” anlamına gelen “Balansiya” ve bugünkü ismi de buradan geliyormuş. Şehrin kalbinde yer alan ve Old Town olarak adlandırılan tarihi yerleşim merkezi İspanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Valencia şehrinin bizim ihtiyacımız olmayan ama meraklısına kolaylık olsun diye şuradan ulaşabilirsiniz.

Valencia-hakkinda-genel-bilgi-3
Valencia aynı zamanda bir kültür, sanat ve ticaret şehri

Turia Felaketi

Şehrin tarihine bakarken yakın tarihlerde yaşanmış ve şehrin dokusuna doğrudan etki etmiş olan Turia Nehri Felaketinden bahsetmemek olmaz. İspanya’da Teruel, Cuenca ve Valencia bölgelerinden geçip Akdeniz’e dökülen Turia Nehri, tarihinde 75 kere taşmış ve hepsinde ciddi zararlar vermiş. Son olarak 1957 yılında yağan aşırı yağmurdan dolayı taşarak 81 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmış ve şehirde büyük zarara sebep olmuş. Nehir üzerinde bulunan köprüler ve 5800 ev yıkılmış. Bazı bölgelerde selin yüksekliği 5 metreye kadar ulaşmış. İspanya hükümeti ise bu felaketin artık tekrarlanmaması için çözümü nehirin yönünü değiştirmekte bulmuş. Nehir şu an iki koldan Akdeniz’e dökülmektedir.Eskiden nehrin geçtiği bölge yani nehir yatağı ise park haline getirilmiş ve adına Jardin del Turia (Turia’nın Bahçesi) denilmiş. Bisiklet, yürüyüş ve dinlenmek için harika bir yer olmuş bana sorarsanız. Parkın en ucunda ise modern mimarisiyle dikkat çeken “City of Arts and Sciences” yani müze/aktivite yeri bulunuyor (gezilecek yerlerde bulabilirsiniz). 

Valencia – Genel Bilgi

Valencia – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Valencia – Gezilecek Yerler

Valencia – Ne Yenir?

Valencia – Eğlence Hayatı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir