Valencia – Gezilecek Yerler

Valencia gezilecek yerler

Valencia gezilecek yerler yazımızda henüz yeni yeni keşfedilen bu güzel şehre dair detaylı bilgiler bulacaksınız. Ayrıca Instagram hesabıma eklediğim fotoğraflarla da bu yazıda bol bol resim mevcut.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-1

Valencia bizim için Barcelona’dan Madrid’e giderken yoldaki 2 günlük bir durak olsa da gezdiğimiz şehirler arasında beğendiklerimizden birisi oldu. Gerek tarihi dokusu ile modern mimariyi güzel bir şekilde harmanlaması, gerek şehrin sempatik yapısı bize kendini çok sevdirdi.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-2

Gün boyu bomboş olan şehirde, havanın kararması ile birlikte, ilk önce düğüne gider gibi giyinmiş yaşlı amca ve teyzelerin kol kola girerek sokaklara çıkması sonrasında ise vaktin biraz daha ilerlemesini bekleyen şehrin gençlerinin tüm sokaklara yayılmasını gözlemlemek bize çok enteresan gelmişti.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-3

Valencia gezilecek yerlere bakacak olursak turistik noktaların iki farklı alanda toplanmış olduğunu görüyoruz. Bunlardan birisi aşağıda görebileceğiniz üzere Catedral de Valencia’dan başlayarak Rodeo’ya kadar olan Old Town bölgesindeki tarihi eserler, diğeri ise Oceanografik bölgesindeki yeni mimari eserlere ev sahipliği yapan alan.

Bizim kaldığımız ev aşağıdaki haritada görebileceğiniz El Carme yazan yerin üst kısmında yeşil alanın üzerindeydi. Yaklaşık 5 dk yürüyerek şehri çevreleyen kapılardan girerek tarihi eserlerin olduğu alana ulaşabiliyorduk.

Valencia-gezilecek-yerler-map-1

Valencia gezilecek yerler – Old Town

Quart Kulesi

Ya da diğer adıyla Quart de Poblet şehre girerken kullanılan ve bugün ayakta duran tarihi iki kapıdan birisi. Diğeri ise Serranos isimli kapıdır. Valencia’nın Old Town bölgesi 14. yüzyılda surlarla çevrili iken şehre bu kapılardan giriliyomuş. Kapılar sonra zamanlarda bir dönem kadın mahkumların tutulduğu, bir dönemse savaş esirlerinin tutulduğu zindan olarak kullanılmış. Üstüne çıkmak ücretli (2 Euro).

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-quart

Plaza de la Virgen Meydanı

Şehre yukarıdaki kapılardan giriyorsanız sizi ilk karşılayacak yer olacaktır. Güzel ve az katlı apartmanlar ve tarihi kiliselerle çevrili bu meydanın tam ortasında bulunan Turia Çeşmesi ile şehir size güzel bir hoş geldin sunuyor.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-virgen

Biz şehre gittiğimizde bu meydanda şehirde daha önceden yaşayan Müslümanların şehre katkılarını anlatan bir sergi vardı. Müslümanların şehre hoşgörü vs getirdiği gibi bazı notlar mevcuttu.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-turia

Meydanın ortasında başakları simgeleyen süslerin arasında küçük birde moda defilesi vardı. durup izledik, tabi her zaman böyle bir zamana denk gelemeyebilirsiniz fakat genelde bu alanın sergilere ev sahipliği yaptığını pek çok gezgin arkadaşta yazmış.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-turia-2

Valencia Katedrali: Valencia gezilecek yerler arasında en önemlilerden birisi De la Virgen meydanının alt kısmında yer alan dar boğazdan geçtiğinizde sizi karşılayacak olan meydan ve Valencia Katedrali olacaktır. 13. Yüzyılda Müslümanların şehri fetihleri esnasında cami olarak yapılan yapı sonrasında şehir kaybedilince kiliseye çevrilmiş. Valencia’nın Old Town (eski şehir merkezi) bölgesinde bulunan en önemli yapı burası. 16. yüzyılda çıkan yangın sonucunda büyük bir bölümü hasar görerek yenilenmiş ve 3 farklı dönemde büyütülerek genişletilmiş. Bu sebeple binanın dışında farklı mimari tarzlar olduğu söyleniyor. Bana göre tüm mimari yapılar biraz Barok, biraz Gotik 🙂

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-katedral

Katedral içerisindeki müzeye giriş 5 euro. Fiyata sesli rehber dahil. Avrupa seyahatlerinde içimiz dışımız kilise oluğu için para verip girmedik ancak müzede 12 havarinin heykeli ve resim galerisi bulunuyor(muş). Ayrıca katedralin yanındaki çan kulesine çıkmanın fiyatı da 2 Euro. Buna çıkmayı maalesef atlamışız. Böyle güzel şehirleri tepeden izlemeye doyum olmuyor doğrusu.

Estacion del Norte

Biz Barcelona’dan şehire ulaştığımız için tren yolunu kullandık. Tren ile gelirseniz şehre gireceğiniz yer burasıdır. Burası aynı zamanda Plaza De La Virgen ile başlayan ve aşağıya doğru inen meydanlar ve eserler arasında görülmesi gereken sonuncu yer.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-estacion-del-norte

Tarihi ve güzel bir binada yer aldığı için görülmesi yeterli fakat eğer seyahat edecekseniz,  içeride yer alan görevlilerin yardımcı olmaya çalışırken zayıf İngilizce bilgileri sinirlerinizi zorlayacaktır. Yaşanan bir sorundan sonra ertesi gün bineceğimiz tren saatini teyit etmeye çalışırken baya soğuk terler dökmüştük 🙂

Bu tarihi binanın etrafında da bir o kadar güzel binalar ve alışveriş yapabileceğiniz işlek bir cadde yer alıyor.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-estacion-2

Belediye Binası

Plaça de l’Ajuntament meydanında bulunan bembeyaz güzel bina. Burası Valencia’nın belediye binası olarak 18. yüzyılda inşaa edilmiş. İçerisinde çok küçük bir tarih müzesi bulunuyor. Ziyaret saatleri ise biraz kısıtlı. Burası sadece 10:00 – 13:30 arasında ziyarete açık. Sanırım siesta saatlerinden sonra Valencia’da işe başlanıyor, öncesinde de bina boş durmasın diye ziyarete açmışlar 🙂 Giriş fiyatı 2 €, öğrenci 1 €. Valencia Krallığı’nın şehre dikilen ilk bayrağı olduğu söylenen bayrak buradaki müzede bulunuyor.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-belediye

Plaza de Toros de Valencia

Tren istasyonunun hemen yanında bulunan bu arena 1859 yılında yapılmış. Yapımında Roma‘da bulunan Kolezyum’dan ilham alındığı söyleniyor. Kolezyum’u da gören birisi olarak oradan tarihi dışında fazla eksik kalan bir yanının olmadığını söyleyebilirim. Aydınlatması ise çok daha iyi. Üzücü ancak İspanyolların bir geleneği olan boğa güreşlerinin yapıldığı bir yer. Yaklaşık 17 bin kişi kapasiteli.

Boğa güreşleri demişken kısaca bir anektod’da vereyim. Boğa güreşleri son yıllarda kanlı görüntüler sebebi ile çokça eleştiri alıyor. Kendi içişlerinde serbest olan bazı bölgelerde ise yasaklanmış durumda. Örneğin Katalanların başkenti Barselona’da boğa güreşi yapılmıyor.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-plaza-del-toros

Bu arenanın içerisinde 18. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar olan süreçte yapılan boğa güreşlerine ait matador kıyafetleri, kılıçlar vb eşyaların sergilendiği müze bulunuyor. Eğer gezmek isterseniz turla gezmek gerekiyor ve fiyatı 10 €. Boğa güreşlerini izlemek isterseniz sadece belirli tarihlerde yapılıyor. Öğrenebildiğim kadarıyla bu tarihler Las Fallas dönemi, Haziran Fuarında ve Ekim ayında. Las Fallas Valencia’da baharın gelişini kutlamak için yapılan törene verilen ad. Büyük maketlerle yapılıyor ve en önemli festivallerden birisi olarak gösteriliyor.

Valencia gezilecek yerler – City of Arts and Sciences Bölgesi

Bu bölge Turia nehrinin eskiden denize döküldüğü yerde, nehrin yatağının değiştirildikten sonra boş kalan alanda kurulmuş. Bir biri ardı sıra yapılmış ve modern mimarinin en güzel örneklerinin olduğu bir alan. Fotoğraf çekmek içinde son derece güzel bir yer.

Burasını gezmek için şehrin merkezinden bisiklet kiraladık ve düştük yollara. Valencia genelde düz bir şehir ve şehrin tam ortasındaki Jardin del Turia alanı (Turia’nın bahçesi) bisikletle seyahat için oldukça uygun. Bisikleti kiraladıktan sonra kendinizi bu bahçeye atarak, hafif yokuş aşağı güzel bir seyahat yapabilirsiniz. Hayatımda Amsterdam’da dahil bisiklete binmekten en fazla zevk aldığım yer olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki gibi yokuşlar olmadan, bisikleti tamamen kendi haline bırakarak seyahat etmek çok güzel. Bisiklet kiralama ücretleri de son derece uygun. Sanırım 2 bisikleti gün boyunca 20 € gibi bir fiyata kiralamıştık. Bisiklet şehirde o kadar çok kullanılıyor ki, aşağıdaki gibi duvarlara çizilen 3 boyutlu resimleri bile var.

Valencia-gezilecek-yerler-old-town-bicycles

Palau De Les Arts Reina Sofia

Burası, bir opera evidir. Yani, sanata ve müziğe ayrılmış bir yapı. Burayı gördüğümde mimarisi bana Sydney’deki opera binasını hatırlattı. Yapı son derece büyük. Temeli 87 bin metrekarelik bir alana yerleşmiş ve bu devasa alanda haftanın çoğu gününde tiyatro ve müzik gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Bu binayı asıl görkemli yapan dışındaki metal çatı. Aşağıdaki resimde binanın bir resmini görebilirsiniz.

Valencia-reina-1

Hemisferic

Bu yapılar serisinin arasında yer alan ve yuvarlak göz şeklindeki kubbesiyle bir gökyüzü gözlem evi. Hemisferic’de zaman zaman “lazer gösterileri” yapılıyor, aynı zamanda içerisinde bir de sinema bulunuyor. Burası Sanat ve Bilim şehrinde, 1998 yılında tamamlanan ilk yapı olmuştur.

Yarım küre şeklinde tasarlanmış olan bu binanın etrafında devasa bir süs havuzu bulunuyor.

Valencia-hemisferic

Museo de Las Ciencias Principle Felipe

Burası Valencia’nın önemli müzelerinden birisi. Müzenin en ilgi çeken yönü ise burada yer alan dev balina iskeleti. İskelet o kadar büyük ki 40 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor ve 3 katta birden sergileniyor.
Bunun dışında buradaki 3 katta farklı sergiler var. Birinci katta: Turia bahçeleri, güzel bir görünüm sunuyor. İkinci katta: Bilim Mirası isimli bir sergi bulunuyor. Üçüncü katta farklı sergiler yapılıyor.
Bina dıştan bakıldığında dev bir iskeleti andırıyor. Burası oldukça devasa bir bina, uzunluğu 80 metre, genişliği ise 55 metre. Yüksekliği ise tamı tamına 220 metre. Bu büyüklükler burayı İspanya’nın günümüzdeki en büyük sergi alanını haline getiriyor.

Agora

Burası da yine  konser ve spor etkinlikleri için kullanılan bir alan. Bunların dışında kongreler, uluslar arası spor toplantıları gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Valencia-agora

Umbracle

Şehre özgü bitki ve çiçeklerden oluşan büyük bir bahçe ve yürüyüş yollarının bulunduğu bir alan. Ayrıca, bahçe içinde modern ressam ve heykeltıraşların eserlerinden oluşan bir açık hava galerisi bulunuyor. Burası Sanat ve Bilim şehrinin girişi olarak tasarlanmış. Biz burasının içinde bisikletle gezmiştik. oldukça uzun bir alan ve bir gidiş ve geliş bile sizi yorabilir.
Umbracle’da 55 kemerli, 18 metre yüksekliğinde, 320 metre uzunluğunda bir çatı bulunuyor. Bahçedeki bitkilerin görüntüsü enfes. Burada ki çiçekler mevsimlerin renklerine göre dikkatlice seçilmiş ve yerleştirilmiş. Ayrıca bahçede birçok palmiye ve turunç ağacı bulunuyor.

Valencia-umbracle

Oceanografic

110 bin metrekarelik bir alana kurulmuş ve Avrupa’nın en büyük okyanus akvaryumu. Mimari görünümü ise bir “nilüfer”i andırıyor. Burasının büyüklüğünü anlatmak için muhtemelen aşağıdaki bilgiler yeterli olacaktır.

40 milyon litre su içinde, 500 civarında farklı türden, 45 bin su canlısı
Bu devasa akvaryumun içi Akdeniz, Kızıldeniz, Kutup denizi ve Tropik deniz eko sistemlerine ayrılmış ve her bölümde ilgili eko sisteme ait canlılar yaşıyor. Bunların dışında sulak kuş türleri de bulunuyor.

girmek için biletleri şuradan alabilirsiniz.

El Pont de I’Assut de I’Or

Burası, şehrin en yüksek noktası olan “Minorka Street” üzerindeki, güney bölümü buraya bağlayan 125 metre uzunluğunda bir köprü. Aşağıdan böyle enfes görüntüleri fotoğraflayabilirsiniz.

Valencia-el-pont

Valencia Beach

Valencia’nın oldukça güzel bir denizi var. Bizim gittiğimizde kasım ayında denize mi girilir diyerek biraz hazırlıksız yakalandık fakat plajda oturup dinlenen kişilerin yanısıra denize girenlerde hala mevcuttu. Kumsal şahane ve göz alabildiğince uzanıyor. Valencia’da yıl boyunca hava 20 ile 30 derece arasında oluyor bu nedenle kış ayrlarında gitmiyorsanız bunu da göz önüne alarak yanınıza mayo ve havlularınızı almayı unutmayın.

Ayrıca burada işletmeler yok, şezlong ve şemsiye yok. Yani denize girmek için kendi imkanlarınızı sağlamayı unutmayın.

Valencia’da bizim ziyaret ettiğimiz yerler kısaca böyle. Valencia gezilecek yerler açısından oldukça zengin, sabahları ve akşamları ayrı ayrı güzellikleri olan süper bir şehir. Buradan ayrılırken eğer tren kullanıyorsanız portakal bahçeleri içerisinden şehirden ayrılıyorsunuz. Bir gün, trende giderken hayalini kurduğum bu portakal bahçelerinden birini satın alacağım ve ortasında yer alan virane taş evi tamir edip kendi kendimin patronu olacağım bende 🙂

Valencia – Genel Bilgi

Valencia – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Valencia – Gezilecek Yerler

Valencia – Ne Yenir?

Valencia – Eğlence Hayatı

Seyahat Tarihi:Kasım 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir