Valencia – Nasıl Gidilir ? – Nerede Kalınır ?

Valencia’ya nasıl gidilir ?

Valencia’ya nasıl gidilir sorusu bu günlerde oldukça revaçta çünkü tüm popüler destinasyonları tükettikçe alternatif şehirler arıyoruz. Neyse ki Valencia’ya Türkiye’den Türk Hava Yolları uçuyor fakat bilet fiyatları oldukça pahalı. Bu durumda sizlerde bu güzel şehri görmek için bizim gibi Barcelona ya da Madrid seyahatinizin ortasına Valencia gezinizi ekleyebilirsiniz.

Barselona’ya kişi başı 150 – 200 TL gibi bir fiyatla biletleri aldıktan sonra yaklaşık 20 €’ya trenle Valencia’ya geçebilirsiniz. Tren biletini’de seyahatiniz öncesinde şuradan alabilirsiniz. Yolculuk genelde 3 saat civarında sürüyor.

Valencia’ya nasıl gidilir ? Valencia Havaalanı’nı kullanabilirsiniz.

Biz Barcelona Sants İstasyonu’ndan trene binip Valencia Estacio Del Nord istasyonunda inmiştik. Bu İspanyolca kelimeden de anlayacağınız üzere Estacio Del Nord, Kuzeyin İstasyonu olarak çevrilebilir.

Bizde yaşasın  Estacio Del Nord diyoruz çünkü sizi meşhur Valencia Arena’sının yanına çıkarıyor. 2 adım ötesinde ise Valencia Old Town var. Yani bir kaç saatliğine bile buraya gelip Old Town gezip yolunuza devam edebilirsiniz.

Türkiye’den uçakla ya da Barcelona’dan trenle Valencia’ya gelme seçenekleri dışında ETS gibi tur firmalarından bu 3 şehri içeren seyahat planı satın alarak bu şehirler arasındaki geçiş işlerini onlara bırakarak siz sadece tatilinizin keyfini sürebilirsiniz.

Valencia Havaalanı Ulaşım Rehberi

Şehirdeki havaalanı, şehir merkezinin yaklaşık 10 km dışında bulunuyor. Yani baya kısa bir mesafe sayılır. Ayrıca İspanya’daki en büyük 3. hava alanı burada. Biz kullanmadık ama hava alanından şehir merkezine nasıl ulaşabileceğinizi sizler için araştırdık 🙂

  1. Hava alanı içindeki otobüs duraklarından, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
  2. Terminal çıkışındaki otobüs duraklarından her yirmi dakikada bir hareket eden otobüsler ile, şehir merkezine 40-45 dakikada sizi ulaştıracaktır. Ücret 1.25 €.
  3. Havaalanı içinde, ayrıca iki metro hattı var. Bunlar ile de, yaklaşık 45-50 dakika bir yolculuktan sonra şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ücret 2 €.
  4.  Şehir merkezine ulaşmak için taksi tercih ederseniz: çıkış terminalinin hemen yanındaki bölümde bulunan taksileri düşünebilirsiniz. Söylenene göre Valencia taksileri Avrupa’nın birçok yerine oranla uygun fiyatlıymış. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak, hava alanı ile şehir merkezi arasındaki taksi yolculuk tahminen 30 dakika civarı sürecektir. Taksi ücretleri, 20 € civarında.
  5. Yada bizler gibi tren kullanarak Valencia’ya geldiyseniz hiç endişe etmenize gerek yok, Estació del Nord’da inerek eğer kalacak yeriniz çok uzakta bir yerde değilse, tabanvay ya da tramvay ile dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü Valencia metro haritasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Valencia Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Şimdi de şehir içi ulaşım rehberine bir bakalım. Garantici gezginler hava alanında yer alan Turist Bilgi Ofisinden “VLC-Turist Kartı” satın alabilir. Bu kart ile, hava alanından başlayarak, toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binebiliyorsunuz. Kartlar: 24, 48 ve 72 saatlik olarak satılıyor. Aileler için “Valencia aile kartı” bile mevcut. Bunların dışında 5 farklı tür kart daha bulunuyor ama kafamızı karıştırmaya gerek yok.
Bu kartlar ile otobüs, metro, tramvay ve bir kısım müzelere ücretsiz girebilirsiniz. fakat sadece seyahat etmek için kullanacaksanız bu kartları almanıza gerek yok. Yani ulaşım işini o kadar da dert etmeyin. Ama ben bu turist kartlarla gelen mağaza, restoran ve turistik tesislerde indirimlere bayılıyorum diyorsanız siz bilirsiniz. Kart ücretlerine gelecek olursak 24 saatlik kart 13,5 €, 48 saatlik kart 18 €, 72 saatlik kart 22.50 € olarak satılıyor.
Gelelim şehir içi otobüs ile ulaşım bilgilerine. Şehirde her köşe başında otobüs durakları ve ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacak bir hizmet bulacaksınız. Otobüs seferleri baya erken saatlerde, saat 04:00’de başlıyor ama maalesef biraz erken 22:30 gibi bitiyor. Fakat yoğun destinasyonlarda gece otobüs seferleri mevcut. Fakat gece otobüs seferlerini kullanmak isterseniz uzun süre beklemek ya da yürüyerek eve ulaşmak durumunda kalabilirsiniz. Tatil günleri ise (Cuma-Cumartesi ve Pazar) otobüs seferleri gece saat: 03.30’da kadar devam ediyor. Zaten şehrin en hareketli olduğu zamanlar genellikle hafta sonu oluyor.

Valencia'ya-nasıl-gidilir-otobüs bilet
Toplu taşıma araçlarına binebilmek için kullanmanız gereken kartlar

Şimdi Valencia’ya nasıl gidilir ve Valencia şehir içi ulaşım konularını anlattıysak artık nerede kalınır yazımıza geçebiliriz.

Valencia’da Nerede Kalınır

Kalınacak yer konusunda ise tercihinizi şehrin eski kısımlarında yapmanız en makul seçenek olacaktır. Çünkü bu kısımlar şehrin neredeyse tam ortasında yer alıyor. Özellikle aşağıda yer alan yeşil kısmın en üstteki kısmı ile Mercat Central yazan yer arasında bir yerde kalmak gezmek istediğiniz yerlere daha kolay erişmenizi sağlayacaktır. Hatta biraz daha ekonomik bir tercih yapmanızı sağlayacaksa bizim gibi yeşil kısmın biraz üstüne de çıkabilirsiniz. Yeşil kısım da ne derseniz Genel Bilgi ve Gezilecek yerler yazılarında detaylarını bulabileceğiniz kilometrelerce uzunluktaki bir park. Üstelik bir bisiklet kiralayarak, parktaki yolu kullanarak Oceanografik’e kadar bisikletle giderek modern mimarinin harikalarını gezebilirsiniz. Estació del Nord’dan bizim eve (en üstteki yeşil kısmın biraz dışı yürüyerek 20 dk civarında sürüyordu. Estació del Nord’u Russafa yazan yerin sol tarafındaki tren simgesinin olduğu yer olarak düşünebilirsiniz.

Valencia'ya-nasıl-gidilir-kalinacak-yerler

Biz Valencia’da Airbnb üzerinden kiraladığımız bir odada kalmıştık. Fakat sanırım bu ev artık AirBnb üzerinden kiralanmıyor. Zaten çok gerekte yok, çünkü salonda şişme bir yatakta kalmak zorunda kalmıştık. Bu ev kaldığımız ilk AirBnb evi idi yani biraz acemiliğimize geldi. Biz evde o kadar çekingen davranmıştık ki, Ev sahipleri Ali ve Juan Buzdolabını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz dediği halde biz mutfağa bile girmemiştik 🙂

Valencia'ya-nasıl-gidilir-nerede-kalinir
Valencia’da kaldığımız salon

Her ne kadar bu ev artık kiralanmıyor olsa bile aşağıya resmini ekleyelim
Şimdi artık en beğendiğim şehirlerden birisi olan Valencia’da gezilecek yerlere bir göz atalım

Valencia – Genel Bilgi

Valencia – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Valencia – Gezilecek Yerler

Valencia – Ne Yenir?

Valencia – Eğlence Hayatı

Seyahat Tarihi:Kasım 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir