Valencia – Ne Yenir ?

Valencia’da ne yenir konusu bizim için hep bir kapalı kutu idi. Fakat gidince gördük ki Avrupa hep aynı. Çok güzel değişik yemek ve tatlılar fakat içimizde hep bir “acaba bunu ne ile yapıyorlar” sorusu. Valencia’ya giderken nereden duyduğumu bilmediğim “şehirde çok fazla Müslüman var ve yiyecek konusunda bu kez sıkıntı çekmeyeceksiniz” düşüncesi vardı. Fakat maalesef evdeki hesap çarşıya uymadı ve bu konuda en fazla sıkıntı çektiğimiz şehirlerden birisi oldu. Hadi geçelim şimdi bizim deneyimlerimize ve tavsiyelerimize

Valencia’da Ne Yenir ?

Valencia’da ne yenir ? Tabi ki DÖNER ve patso !!! 🙂 Şaka değil, o kadar yemek arasında yediğimiz ilk şey bir dönercide Patso oldu. Nasıl mı ?

İlk gün uzun tren yolculuğu ve sonrasında hemen şehri keşfetmek için hızlı bir şekilde gezme işine dalmamız bizi oldukça yordu. Bizde araştırmadan etmeden ilk gördüğümüz dönerciye dalıverdik. Ama ne döner !!!  Hani Avrupa’da gördüğümüz ne eti ete benzeyen ne de döneri dönere benzeyenlerden. Zaten bizdeki çiğköfteciler kadar bir dükkan. Bizde hemen Patso yapmasını istedik. Sağolsun bizi kırmadı. Adamla biraz sohbet ettikten sonra adamın Suriyeli olduğunu öğrenmiş olduk. Suriye’deki savaş başlamadan oldukça uzun zaman önce kaçmış ve  Valencia’da işe koyulmuş. Bir süre de Türkiye’de yaşamış.

Pek tavsiye etmem ama nerede diye soracak olursanız Plaça de la Reina meydanının hemen altında yer alan ve adeta bir huninin dar kısmını andıran  Sant Vicent Màrtir caddesi üzerinde ki küçük sokaklardan birisinde yer alıyordu. Burası için tavsiyem açlıktan ölmek üzereyseniz buraya girebilirsiniz. Aynı tavsiyem Avrupa’daki dönerciler içinde aynen geçerli. Nitekim Barcelona’da yediğimiz dönerin de bundan bir farkı yoktu. 2 defadan sonra akıllanmışızdır diye umuyorum.

Cafe & Te

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki Barcelona ve Valencia‘da aynı cafenin şubelerine oturmuşuz. O zaman farketmemenin sebebi ise konseptlerin birbirinden tamamen bağımsız olması. Fakat Plaça De la Reina‘da yeralan ve Santa Caterina kilisesinin hemen önünde yer alan bu şirin cafe, size kilisenin kulesi ile beraber güzel bir manzaraya davet ediyor. Zaten buradaki zamanınızın uzun bir kısmı bu meydanda geçecek, bu sebeple tüm kafelerde oturarak bu tarihi ve güzel meydanın tadını çıkarmaya bakın. .

Helederia Veneta

Reina meydanında yer alan ve güzel dondurmalar yapan bir dükkan. Virgen meydanından Reina meydanına yürürken karşınıza, kapısında dondurma yiyen insanlarla beraber çıkacaktır. Akşam yemeğinizi yiyebildiyseniz, tatlıyı bu mekanda yiyebiirsiniz. Fiyatlar normal seviyelerde.

Valenciada-ne-yenir-Vaneta
Vaneta Dondurma

Bertal Heladeria Horcateria

Yine Reina meydanınında yukarıdaki dondurmacının az aşağısında kalan bir dükkan. Servisleri çok enteresan. Ayrıca Sandwichleri çok cazip görünüyor. Dükkanın içinde de değişik bir ambiyans mevcut. Uğramadan geçilmemeli.

Valencia’da Dondurma Durakları

Paella

Valencia İspanyolların meşhur yemeği Paella’nın ana vatanı. Bu yemek inanılmaz bir şekilde çok popüler. Hatta Paellalı hatıra magnetleri her yerde satılıyor.

Biz Paella yedik mi, evet yedik. Bayıldık mı, hayır. Peki yenmeli mi, bence kesinlikle evet çünkü bu Dünya’ca meşhur bir yemek ve ana vatanına gelmişken yememek olmaz.

Paella kesinlikle güzel bir yemek ve artık bir kültür. Akşamları paella dükkanları dolup taşıyor ama ben şahsen Acem Pilavı hatta arabalarda satılan tavuklu pilavları tercih ederim. Gurme değilim ben yani o kadar da farklı şeyler yemeye zorlanmamalıyım değil mi ?

Valenciada-ne-yenir-paella
Valencia Paella

Paella Valencia’da biraz daha büyük tavalarda pişiriliyor.Bir kaç kişi oturup yiyorsunuz. İçi sebzeli, tavuklu veya deniz mahsüllü olanları da mevcut. Peki Paella nerede yenir sorusuna da aşağıdaki liste ile cevap vermiş olalım.

1. La Pepica|En iyi Paella’nın burada olduğu iddia ediliyor. bizim diğer yerlerle karşılaştırma yapma imkanımız olmadığı için söylenenlere güvenmekten başka çaremiz yok 🙂

2. Restaurante Levante

3. La Riuà

4. Casa Roberto

5. Casa Carmela

Valencia’da Ne Yenir ? | Tatlı

Yemeklerimizi yiyip bitirdiysek son bölümümüz Valencia’da ne yenir ? |Tatlı bölümüne geçebiliriz 🙂 Valencia’da bizim halka tatlısının şerbetsiz hali olan Churros oldukça popüler. Churros şekersiz olarak pişirildiği için çikolataya bandırıp yeniliyor. Kesinlikle güzel ve çok şekerli bir tavsiye 🙂 Bu arada Churros’da yine dünyaca bilinen bir lezzet, eklemekte fayda var.

Valenciada-ne-yenir-chocolateria-valor
Chocolateria Valor

Benim Valencia’dan yemeklerle ilgili yazacaklarım bu kadar. Bunun dışında meşhur yerlere ve gurme lezzetler için şuradaki linke bakabilirsiniz.

Afiyet olsun  🙂

Valencia – Genel Bilgi

Valencia – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Valencia – Gezilecek Yerler

Valencia – Ne Yenir?

Valencia – Eğlence Hayatı

Seyahat Tarihi:Kasım 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir