Vatikan – Nasıl Gidilir – Nerede Kalınır ?

Vatikan Nasıl Gidilir

Vatikan Nasıl gidilir ? Evet Vatikan Avrupa’nın göbeğinde, hatta Roma’nın içinde. Tüh ya, yine mi vize, yine mi Shengen yolları diye düşünüyor olabilirsiniz. O zaman sizlere bir iyi bir kötü haberimiz var. Önce iyi haberi verelim, Vatikan Türkiye’den vize istemiyor. Oh ne güzel dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bu mikro ülkeye direk ulaşım yok, yani ne Vatikan Havaalanı, ne de Vatikan Limanı var. Yani bir şekilde İtalya’nın vize şartlarına tabisiniz. Tabi o da bir şey,  ya bir de Vatikan vizesi almak zorunda kalsaydık, değil mi ? 🙂

Vatikan’ın neden kimseden vize istemediğini kısaca anlatalım. İtalya’nın başkenti Roma ile Vatikan’ı sadece bir duvar ve bir meydan ayırıyor. Yani arada başka bir gümrük falan yok. Kapıda bekleyip “Hoop hemşerim, nerede pasaport” diye soran kimse de yok. Sadece teknik olarak başka bir ülkenin topraklarında sayılıyorsunuz, hepsi bu.

vatikan-nasıl-gidilir-italya-sınırı

Vatikan’a gelmek için öncelikle İtalya’daki herhangi bir hava alanına, sonra Roma’ya oradan da Vatikan’a gelmek durumundasınız. Bu durumda muhabbeti kısa kesip Roma içerisindeyken Vatikan’a nasıl erişilebileceğinizi anlatalım.

Öncelikle taksi veya kiralık araç ile yol yaklaşık 30 dakika sürüyor.

vatikan-nasıl-gidilir-havaalanından ulasim

Metro İle; Kırmızı Line A’ya binip Ottaviano San Pietro veya Cipro Musei Vaticani durağında inip 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Vatikan Müzesi her iki istasyondan da aynı mesafede bulunuyor.

Otobüs İle; 49 (müze girişinde inebilirsiniz). 32, 81, 982 (Piazza del Risorgimento’da inilir, 5 dk yürüme), 492, 990 (Via Leone IV / Via degli Scipioni’de inilir, 5 dk yürüme) hatlarını kullanabilirsiniz.

Tramvay ile gelmek istiyorsanız; 19 Numaralı tramvaya “Poppolo Meydanı” yakınından binebilir ve Piazza del Risorgimento’da inebilirsiniz. Bu duraktan Vatikan Müzesi 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu durakların herhangi birinde inildiğinde Vatikan’a nasıl gideceğinizi merak ediyorsanız yoğun turist kalabalığını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Vatikan Müzesi Biletleri

Vatikan’a giriş için çok erken saatlerde gelerek sıraya girmeniz ya da nispeten daha sakin olan kapanışa yakın saatleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Fakat içeride o kadar çok eser var ki geç kalmanız durumunda koşarak yapacağınız bir ziyaret olabileceği için kesinlikle erkenden sıraya girmeniz gerekiyor. Birde her ayın son Pazar günü ücretsiz olduğu günlere denk geldiyseniz (ya da uyanıklık yapmaya çalışıp siz denk getirdiyseniz) yandınız demektir 🙂 Zaten yarım gün açık ve ölümüne bir kalabalıkla mücadele 🙂

vatikan-nasıl-gidilir-meydan

Bunun dışında tabi ki 2 EUR fazla ödeyerek online olarak biletlerinizi alabilir ve sıra beklemeden içeri girebilirsiniz. Bu kolay yöntem varken neden diğerlerini bu kadar anlattık değil mi ? Online işlem yapmanın ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için tabiki 🙂 Biletleri almak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Vatikan’da kalacak yer sorun olmuyor, çünkü böyle bir opsiyon yok 🙂 O nedenle Roma’da buraya yakın olan bölgeleri veya metro ve tramvay duraklarına yakın yerleri tercih edebilirsiniz. O konuda detaylar Roma – Nasıl gidilir, Nerede Kalınır yazımızda

Vatikan ile ilgili diğer yazılarımız

Vatikan – Genel Bilgi

Vatikan – Gezilecek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir